Polis, 15 çocuğu sokaktan kurtardı

Polis, 15 çocuğu sokaktan kurtardı

Batman'da mendil satan 15 çocuk, polisin uygulamaya koyduğu proje sayesinde sokaktan kurtulup eğitimlerini sürdürebilecek.

Polis, 15 çocuğu sokaktan kurtardı

Batman'da mendil satan 15 çocuk, polisin uygulamaya koyduğu proje sayesinde sokaktan kurtulup eğitimlerini sürdürebilecek.

Batman Emniyet Müdürlüğü ile Batman-Muş-Siirt Eczacılar Odası "Sağlıklı Nesil-Gelişmiş Batman" Projesi çerçevesinde sokakta çalışan çocukların rehabilite edilmesi amacıyla "Fahri velilik" uygulaması başlattı.

Batman Eczacılar Odası'nda düzenlenen toplantıda projenin kapsamı ve amacı hakkında slayt gösteri eşliğinde bilgi verildi.

Batman merkezde 7-15 yaş arasındaki sokakta çalışan çocukların yararlandığı projeyle, çocukların riskli olan sokak ortamlarından kurtarılarak, eczaneler aracılığı ile kurulacak "Fahri Velilik" sistemi ile koruma altına alınıp topluma kazandırılmaları hedefleniyor.

Proje kapsamında ilk planda toplam 15 çocuğun, önce eğitime tabi tutulduğunu belirten Batman Emniyet Müdürü Arif Öksüz, "Çocukların tatil süresince tam gün ve okul zamanı okul çıkışında eczanelerde bir süre kalarak hem ders çalışmaları hem de iş hayatını öğrenmeleri sağlanacak." dedi.

Eczacılar Odası Başkanı Emin Beyaz ise "Çocukların sokakta kazandıkları paraları eczanelerimiz karşılayacak. Çocuklar eczaneye ders kitapları ile birlikte gelerek günlük ders çalışmalarını yapacak. Programa devam edip, başarıları gözlenen çocukların dershaneye gitmeleri temin edilecek. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nden gerektiği takdirde psikolog veya sosyal hizmet uzmanları aracılığı ile danışmanlık desteği talep edilecek. Sonuç olarak bu proje ile çocukların riskli olan sokak ortamlarından kurtarılarak, eczaneler aracılığı ile kurulacak "Fahri Velilik" sistemi ile korunmaları ve topluma kazandırılmaları sağlanacak" diye konuştu.

Proje tanıtım toplantısı sonrası çekilen kura ile çocukların hangi eczaneye gideceği belirlendi. Kura ile yerleri belirlenen çocuklar daha sonra kendilerine verilen beyaz önlükleri giydi.

Daha önce sokaklarda para kazanmaya çalıştıklarını belirten çocuklar, "Polis amcalar sayesinde artık sokakta, soğukta bir şeyler satmayacağız, kimseyi rahatsız etmeyeceğiz. Bizimde artık bir işimiz var." diyerek mutluluklarını dile getirdi.

Kaynak: CHA