Polatlı'da 42 Kaçak Avcıya 19 Bin Lira Para Cezası Uygulandı

Polatlı'da 42 Kaçak Avcıya 19 Bin Lira Para Cezası Uygulandı

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Tarafından Polatlı'da 2010 Yılında Yapılan 482 Kontrolde 42 Avcıya, 19 Bin 292 Tl Para Cezası Uygulandı.

Polatlı'da 42 Kaçak Avcıya 19 Bin Lira Para Cezası Uygulandı

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü tarafından Polatlı'da 2010 yılında yapılan 482 kontrolde 42 avcıya, 19 bin 292 TL para cezası uygulandı.

Ankara'nın Polatlı ilçesinde av komisyon toplantısı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin başkanlığında yapıldı. Kaymakamlık toplantı salonunda yapılan av komisyon toplantısında, İlçe Jandarma Komutanı Metin Düz, İlçe Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mehtap Akdoğan, İlçe Tarım Müdürü Ali Bozdilli ilgili kurum müdürleri ile ilçede bulunan av kulüplerinin temsilcileri hazır bulundu.

Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, ilçede bulunan avcıların av komisyonu tarafından belirlenen kurallara uyması gerektiğini söyledi. Bilgin, "İlçemizde avcılarımızın av komisyonu tarafından alınan kararlara uyması gerekir. Aksi takdirde yasak avlanma yapan şahıslar hakkında gerekli işlem yapılacaktır. Bu çerçevede komisyonun belirleyeceği av hayvanlarının belirtilen adet dışında vurulmaması gerekir. İlçemiz sınırları içerisinde belirlenen ava açık bölgeler hakkında ilçemizde bulunan av kulüplerimizden bilgi alınabilir." diye konuştu. 2010 yılında 482 avcı kontrol edildiğini ve bu avcılardan 42 tanesinin kurallara riayet etmemesi sebebiyle cezai müeyyide uygulandığını belirten Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, uygulanan ceza işlemlerinin toplamının 19 bin 292 Tl olduğunu ve 4 tüfeğe de el konulduğunu ifade etti.

Bilgin şöyle konuştu: "2011 yılında 38 avcı kontrol edildi, kurallara uymayan 8 avcıya ceza uygulandı. Bu av döneminde avlanmasına izin verilen av hayvanları ve izin süreleri ve avlanma limitleri belirlendi. Av sahaları ile ilgili geçtiğimiz yıl itibarıyla avlanmaya kapalı olan alanların açıp ve geçtiğimiz yıl açık olan bölgeleri kapatıyoruz. 2011-2012 av sezonu için Ömerler, Gençali, Çağlayık, Müslüm, Şabanözü ve merkeze bağlı Kargalı, Kuşçu, Taşpınar, Şeyhali açılırken, üretme çiftliğinden Yağcıoğlu, Şıhali, Hacımusa alanları ava kapalı hale getirildi. Bizim özellikle avcılarda mesajımız şu; av limitlerine ve yasak kararlarına mutlaka uysunlar."

Avlanma belgesi olmaksızın avlanma yapmaya devam eden özellikle yerel avcılarımıza tavsiyelerinin mutlaka belgelerini alması olduğunu kaydeden Bilgin, "Yoksa cezayla karşı karşıya kalırlar. Üye oldukları derneklere aidatlarını yatırsınlar, vizelerini yaptırsınlar ve kurallara riayet etsinler. Alınan kararlara uyulması gerekiyor. Özellikle av yasağı kapsamında olan hayvanların korunması bizim temel amaçlarından bir tanesi." dedi.