Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahından Estetik Uyarısı

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahından Estetik Uyarısı

Memorial Diyarbakır Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op.Dr.Ali Cemal Yılmaz, burun estetiğinin sadece yeniden şekillendirmek için değil aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı şekil bozukluklarının da düzeltebileceğini, soluk...

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahından Estetik Uyarısı
02.04.2013 19:04 | Son Güncelleme: 02.04.2013 19:04

Memorial Diyarbakır Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz, burun estetiğinin sadece yeniden şekillendirmek için değil aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı şekil bozukluklarının da düzeltebileceğini, soluk almadaki bazı problemlerin giderilebileceğini söyledi.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz, burun estetiği hakkında bilgi verdi. Rinoplasti yani estetik burun veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olanı olduğunu belirten Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz, bu ameliyatla burun küçültülebileceğini, burun ucunun veya kemerinin şeklinin değiştirilebileceğini, burun deliklerinin genişliğini daraltıp, burunla üst dudak arasındaki açı düzeltilebileceğini belirtti. Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı şekil bozukluklarının da düzeltebileceğini, soluk almadaki bazı problemlerin giderilebileceğini ifade eden Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz, amacın mükemmellik olmaması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

"Estetik burun ameliyatı dış görünüşünüzü değiştirebilir ve kendinize güveninizi arttırabilir. Ancak bu ameliyatın, görüntünüzü mutlaka sizin hayal ettiğiniz yüz görünümüne uyacak şekilde değiştireceği veya diğer insanların ameliyat sonra size farklı bakacağı anlamına gelmez. Bu yüzden ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan neler beklediğinizi iyi belirlemeniz, kafanıza takılan soruları da doktorunuza sorarak doğru bilgi almanız gerekir. Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar ameliyat sonrası mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir. Burun estetiği olan hastalar ameliyat sonrası ilk geceyi hastanede geçirir ve genelde ertesi gün taburcu edilirler. Bazen çok düşük bir ihtimal olsa da burun ile ilgili sorun yaşanabilir. Yaşanan soruna göre anında müdahale edilebilir veya 6 ay gibi bir zamanın geçmesi beklenebilir. Doktorunuz size yeme ve içme, sigara kullanma, belli vitaminleri ve ilaçları alma ya da almaktan kaçınma gibi ameliyat öncesi nasıl hazırlanacağınız konusunda bilgiler vermelidir. Bu bilgileri yerine getirmeniz, ameliyatınızın daha rahat geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca doktorunuzun ameliyat sonrası önerilerine mutlaka uymanız gerekir ve bu süre içerisinde size refakat edecek birinin yanınızda olmasına özen gösterin."

Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz, estetik ameliyat olan birinin hayati merkezi o ameliyatın olduğu bölge olduğunu kaydederek, "Her daim aynaya bakmaktan kendini alamaz ve yakınındaki kişilerden yorum ister. Eğer takıntı yapmazsanız burnunuzun iyileşmesi daha kolay olacaktır. Sonuçta doktorun, hastasının ne talep ettiğini iyi bilmeli ve süreci hastaya doğru anlatmalıdır.

Bu sağlandıktan sonra burun estetiği operasyonundan yüz güldüren sonuç almak kaçınılmazdır" diye konuştu. - DİYARBAKIR

Kaynak: İHA

title