Plassnik: "Türkiye'ye Kapı Kapatılmasın"

Plassnik: "Türkiye'ye Kapı Kapatılmasın"

Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, "Türkiye'ye Kapıyı Kapatmadan Gerçekçi Hedeflere Ulaşılmasının Daha Akıllıca Olacağı Görüşündeyiz." Dedi.

Plassnik:

Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, "Türkiye'ye kapıyı kapatmadan gerçekçi hedeflere ulaşılmasının daha akıllıca olacağı görüşündeyiz." dedi.

Yeni kurulan koalisyon hükümetinin programına ilişkin Avusturya basınına açıklama yapan Plassnik, Avrupa perspektifinin, istikrarın korunması konusunda önem taşıdığını belirterek, "İstikrar konusunun bilincindeyiz. Kırk yıldan beri Türkiye ile ilişkilerimiz üzerinde çalışmamızın nedeni de zaten bu. 2005 yılında müzakere sürecinin yeni bir dönemine girdik. Bu yolda ilerlemek, reformları uygulamaya geçirmek ve vaatleri yerine getirmek sırası şimdi Türkiye'de" diye konuştu.

Hükümet programında, "Türkiye'nin üzerine göre biçilmiş bir Türkiye-Avrupa ortalığından söz edildiği, bunun imtiyazlı ortaklığın farklı bir tanımı olup, olmadığı" şeklindeki soruya ise Plassnik şu yanıtı verdi:

"Avusturya, şimdiye kadar hedef olarak yalnız katılımın alınmaması, başka ihtimallerin de göz önünde bulundurulması için çaba harcadı. Burada söz konusu olan Türkiye karşıtı bir tutum değil, gerçekçi bir zaman dilimi içinde nelerin yapılabileceğinin sorgulanması. Biz kapıyı kapamadan, gerçekçi hedeflere ulaşılmasının daha akıllıca olacağı görüşündeyiz."

Avrupa Birliğinin enerji ihtiyacını karşılamayı geniş bir zemine oturtmak istediğini, ancak "AB üyesi bir Türkiye olmaksızın bunun düşünülemeyeceğini" kabul eden Plassnik, "Tabi ki bunun için kaynakları olan diğer ülkelerin ille de AB üyesi olması gerekmiyor. Türkiye bölgesel bir güç ve yakın bir ortak olarak önemli bir rol oynuyor. Ama üye olması gerekmiyor" görüşünü savundu.

Plassnik, "Türkiye'nin AB'ye katılımı konusunda başka seçeneklerin de ihtimal dahilinde tutulması gerektiğini" ifade ederek, "Türkiye'nin günün birinde üye olup olmayacağı konusunda şimdiden ciddi bir değerlendirme yapmam mümkün değil. Benim için bu henüz kesinlik kazanmış bir konu değil." dedi.

Kaynak: AA