"PKK'ya Uzun Dönemli Bir Çözüm Bulunmasının Zamanı'

"PKK'ya Uzun Dönemli Bir Çözüm Bulunmasının Zamanı'

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, ABD'nin, PKK Meselesine 'Uzun Dönemli Bir Çözüm' Bulunması Yönünde Bir Fırsat Bulunduğuna İnandığını Söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, ABD'nin, PKK meselesine ''uzun dönemli bir çözüm'' bulunması yönünde bir fırsat bulunduğuna inandığını söyledi.

Perino, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ABD Başkanı George Bush arasındaki görüşmeden önce gazetecilere bazı değerlendirmelerde bulundu. Perino, Bush-Gül görüşmesinin iki ülke arasındaki uzun dönemli ve önemli ortaklığı yansıttığını belirtti.

Perino, genç demokrasileri destekleme, Irak, Afganistan, Lübnan gibi bölgelerde barış ve istikrarın desteklenmesinden Türkiye ve ABD'nin ortak çıkarı olduğunu da söyledi.

PKK konusunda Türkiye'nin şu ana kadar ''ihtiyatlı'' davrandığını ve sadece PKK hedeflerini vurduğunu belirten Perino, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakanı Nuri El Maliki'nin, PKK konusunda Türkiye'nin endişelerini paylaştığını kaydetti.

Genel olarak iyi bir diyaloğun bulunduğunu belirten Perino, ''Hedeflerden biri, daha uzun dönemli bir çözüm oluşturulması. Bu mesele çok uzun zamandır devam ediyor ve artık bunu durdurmaya çalışmanın zamanı'' diye konuştu.

Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda ABD'nin özel olarak yapabileceği bir şey olmadığını belirten Perino, şunları söyledi:

''Türkiye'nin, AB tarafından öngörülen, karşılaması gereken yükümlülükleri var. AB'ye üyelik için yapılması gereken reformlar. Biz Türkiye'nin, AB'nin bir parçası olma arzusunu destekliyoruz. Bu reformlarda ilerlemelerini cesaretlendirebileceğimizi düşünüyorum. Başkan da bunu yapacaktır.''