'PKK'ya Karşı Önlemler Uygulamada Zayıf'

'PKK'ya Karşı Önlemler Uygulamada Zayıf'

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Terör Örgütü PKK'nın Birçok Ülke ve Kuruluşun Terör Örgütleri Listesinde Olmasına Karşın, Alınan Önlemlerin Uygulamada Zayıf Olduğunu Söyledi.

'PKK'ya Karşı Önlemler Uygulamada Zayıf'

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, terör örgütü PKK'nın birçok ülke ve kuruluşun terör örgütleri listesinde olmasına karşın, terör örgütü PKK'ya karşı alınan önlemlerin uygulamada zayıf olduğunu söyledi.

Amerikan-Türk Konseyi'nin (ATC) Washington'da düzenlenen 26. konferansına katılan Orgeneral Ergin Saygun, 11 Eylül saldırılarından tüm dünyaya mesajlar çıktığını bildirdi ve ''Teröre karşı kimse dokunulmaz değil'' diye konuştu. Terörün, bir süper gücü de, yoksul bir devleti de vurabileceğini belirten Saygun, 11 Eylül ile birlikte, teröristlerin kullandığı teknoloji düzeyinin geldiği boyutun da görüldüğünü, nerede ne zaman terörün vuracağının bilinmemesinin, terörle mücadelede manevra yeteneğini zorlaştırdığını kaydetti.

''Dünya, 11 Eylül'den bu mesajları aldı. Bizim mesajımız PKK ile ilgili'' diyen Saygun, ''Marksist-Leninist'' olarak nitelediği terör örgütü PKK'nın, dini de eylemlerine alet ettiğini söyledi.

Teröre karşı BM Güvenlik Konseyi'nin, NATO'nun ve Avrupa Birliği'nin kabul etmiş olduğu belgelere ilişkin örnekler veren Saygun, buna karşın PKK'ya karşı pekçok ülkenin, çok düşük düzeyde önlem aldığına işaret etti ve ''Belgeleri kabul edebilirsiniz ama önemli olan uygulama'' dedi. Saygun, Avrupa Parlamentosu'nda PKK'lı katılımcıların yer aldığı bir toplantının resmini de gösterdi.

PKK'nın, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ve kara para aklama gibi faaliyetlerinin yanısıra, Avrupa temelli Roj TV gibi kanallar aracılığıyla propagandasını sürdürdüğünü belirten Saygun, PKK'nın ana üssünün Kandil dağı olduğunu ve Irak'ta 3 bin 500 PKK militanının bulunduğunu anlattı.

PKK'nın Kuzey Irak'ta kendisine güvenli barınma olanağı bulduğunu, lojistik ve silah ihtiyaçlarının karşılandığını dile getiren Saygun, Kuzey Irak'ta futbol oynayan PKK üyelerinin resimlerini gösterdi. Saygun, PKK militanlarının kendilerini güvende hissettiğini ve gazetecilere röportajlar verdiğini hatırlattı.

Irak'ta etnik şiddetin büyümesinin bölgede en büyük endişe kaynağı olduğunu anlatan Saygun, mezhep kavgasının tüm Ortadoğu'ya yayılması riskine işaret etti.

İran'ın nükleer arayışına da değinen Saygun, ''Bir çözüme ulaşılacağını umuyoruz'' diye konuştu ve tüm diplomatik çabaların desteklendiğini vurgularken, Ortadoğu halkının, nükleer silahlardan arındırılmış bir ortamda yaşamayı hakettiğini bildirdi.

ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Edmund Giambastiani de PKK gibi sorunların ortadan kaldırılması konusunda iyimser olduğunu ifade ederek, Türk-ABD ilişkilerinin güçlü olmayı sürdürdüğünü bildirdi.

Kaynak: AA