PKK'nın "Muhaberat"çıları

PKK'nın "Muhaberat"çıları

Terör örgütü PKK içinde istihbarat servislerinin kavgası kızışırken tartışmalar, KCK/PKK'nın dağ kadrosuna kadar uzandı.

PKK'nın

İstihbarat birimlerinin hazırladığı raporlara göre Muhaberat'a çalışan ancak Türkiye sınırları içinde de terör estiren Suriye uyruklu örgüt yöneticileri kimler? Terör örgütü KCK/PKK'daki diğer Bahoz'ların kimliği ilk kez Aksiyon dergisinin haberinde yer aldı.

PKK içinde kızışan istihbarat servislerinin kavgaları, KCK/PKK'nın dağ kadrosuna kadar uzandı.

Aksiyon dergisi, MİT mensuplarının ifadeye çağrılmasıyla gündeme gelen tartışmaları mercek altına aldı. Tartışmaların, terör örgütü KCK/PKK'nın dağ kadrosuna kadar uzandığı belirtilen haberde, örgüt içinde istihbarat servislerinin kavgasının kızıştığına dikkat çekiliyor. Örgüt içinde siyasi konjonktürle birlikte ağırlığı artan Suriye istihbarat örgütü Muhaberat, etkinliğini sürdürürken JİTEM-MİT çatışması ise daha görünür hale geldi.

İddialara göre Kandil, "MİT'çiler" ve "JİTEM'ciler" diye ikiye bölündü. Bu konuda ciddi tartışmaların başladığı hatta küçük çaplı çatışmaların yaşandığı ileri sürülüyor. Bazı kamplarda örgüt mensuplarının yerleri değiştirildi ve tartışmaları minimuma indirmek için bir bildiri yayımlandı. Terör örgütü KCK/PKK'nın dağdaki elebaşı Murat Karayılan, örgüt içindeki 'ajan' tartışmalarını bitirmek için 15 Şubat'ta yayımladığı bildiride sert ifadeler kullandı: "Kürt halkının özgürlük mücadelesi için burada bulunuyoruz. Bizi birbirimize düşürmek isteyen odaklara kanmayın. Ajanlık suçlamasını bırakıp 'ne yapabiliriz' tartışmasını yapmalıyız. Eğer sorun varsa da o kişiler özeleştirilerini vermek zorunda. Tartışmalar devam ederse gerekli cezalar devreye girecektir"

Ancak Karayılan'ın bildirisi, örgüt içindeki hareketliliği bitirmeye yetmedi. Örgütün sözde Zap eyaleti medya savunma karargahında başlayan ajanlık tartışmasında iki örgüt yöneticisi hayatını kaybetti, Roni kod adlı örgüt mensubu çatışmada yaralandı. Bunun üzerine kamplardaki militanların yerleri değiştirildi.

Aksiyon dergisinin haberinde, örgüt içindeki Suriyelilerle ilgili olarak da önemli bilgiler yer aldı. Haberde yer alan iddialar, terör örgütü KCK'da yönetim anlamında ibrenin, Suriyeliler lehine kaydığı yönünde. Suriye istihbaratı Muhaberat'ın elemanları olarak örgüt içinde yer aldıkları belirtilen ve üst düzey konumda olan 100'den fazla Suriyeli bulunuyor.

İşte, Suriye istihbaratına çalışan ve bu ülkenin vatandaşı olan, aynı zamanda terör örgütü PKK'ya yön veren bazı teröristlerin kimliği:

Nurettin Halas El-Muhammed (Sofi Nurettin): 1990 yılında örgüte katıldı. Hakkari-Yüksekova-Şemdinli kırsalında sözde bölge sorumluluğu yaptı. Bölgede birçok silahlı eyleme katıldı. 2003-2007 yılları arasında Diyarbakır kırsalında sözde eyalet koordinatörlüğü yaptı. Bu dönemde Diyarbakır'da gerçekleştirilen eylemleri organize etti. 2008 yılında terör örgütü KCK/PKK'nın silahlı kanadı olan HPG ana karargah komutanı oldu. Fransızca dahil üç dil biliyor.

Fehman Hüseyin (Doktor Bahoz): Suriye'de tıp eğitimi aldığı sırada terör örgütüne katıldı. Beşar Esed ile sınıf arkadaşı ve Esed'in kardeşi ile sıkı bir dostlukları bulunuyor. 1992'de Şırnak kırsalında sözde Cudi bölge sorumluluğu yaptı. 2003'te sözde HPG ana karargah komutanlığına getirildi. 2009'a kadar örgütün bütün askeri faaliyetlerinin en üst düzeyde sorumluluğunu yaptı. 2007 Ekim ayında Dağlıca, 2008 bahar aylarında Aktütün Jandarma Karakolu baskınlarının planlamasını yaptı ve eylem talimatlarını verdi. 2004 sonunda terör örgütüne yeni katılan TREJ kod adlı Kenan Avcı'ya bombalama konusunda eğitim verdirdi.

Çiya Kobani (kod): Haftanin yürütmede Ali Kiçi kod adlı teröristin yardımcısı iken Haziran 2010'da sözde Hakkari sorumluluğuna atandı. Kureyşin Tepe askeri üs bölgesine yapılan saldırıyı koordine etti.

Zozan Kobani: 2007-2008 yıllarında Hakkari merkez Kavaklı Kato bölgesinde terörist faaliyetler yürüttü. Zap kampında sözde takım komutanı olarak faaliyet yürütüyor.

Savaş (kod): 1999 katılımlı. Halen Haftanin Ore alanında sözde takım komutanı olarak faaliyet gösteriyor. 2007 yılı içerisinde Beytüşşebap ilçesinde J.Bçvş. Levent Çelik'in öldürülmesi olayında yer aldı.

Kaynak: CHA