'PKK'nın Elindeki ABD Silahları Konusu Yeni Değil'

'PKK'nın Elindeki ABD Silahları Konusu Yeni Değil'

Başbakan Erdoğan, PKK'nın Elindeki ABD Kaynaklı Silahlar Konusunun Yeni Olmadığını Kaydetti. Erdoğan, 'Bu Çok Yeni Bir Durum Değildir, İnternet Sitelerinde Geçmişte Yer Aldı' Dedi.

'PKK'nın Elindeki ABD Silahları Konusu Yeni Değil'

-Başbakan Erdoğan, PKK'nın elindeki ABD kaynaklı silahlar konusunun yeni olmadığını kaydetti. Erdoğan, "Bu çok yeni bir durum değildir, internet sitelerinde geçmişte yer aldı" dedi.

NEW YORK (ANKA) – Başbakan Erdoğan, PKK'nın elindeki ABD kaynaklı silahlar konusunun yeni olmadığını kaydetti. Erdoğan, "Bu çok yeni bir durum değildir, internet sitelerinde geçmişte yer aldı" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında ABD'deki temaslarına ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, PKK'nın elindeki ağır silahların ABD kaynaklı olduğu açıklamasıyla ilgili ABD'li yetkililerle herhangi bir teması olup olmadığının sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

"Bu çok yeni bir durum değildir, internet sitelerinde geçmişte yer aldı. Ama çalıntı olur ama şu olur. Yani oradaki terör örgütünün, onların tüm bu ağır silahların üzerinde nasıl eğitim aldıklarını gösterdiklerine dair bizim medyamızda da bunlar zaman zaman yer aldı. İnternet sitelerinde yer almış olan resimler."

Hem ABD Başkanı George Bush hem de Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile ayrı ayrı görüşmeler yaptığını ifade eden Erdoğan, Irak'ın gevşek federasyon modeliyle 3'e bölünmesine yönelik kaygılarınızı dile getirdiniz mi?" sorusu üzerine de bu konuyu sürekli gündemde tuttuklarını çünkü Irak'ın siyasal birliği ve toprak bütünlüğünden yana olduklarını söyledi. Erdoğan, Irak'taki bir bölünmenin ne Irak halkı ne de bölge için de yararlı olacağını belirtti. Erdoğan, "Bu düşüncelerimizi Iraklı dostlarımıza anlattığımız gibi çevre ülkelerle de sürekli paylaştık ve ABD'li dostlarımızla da ilgililerle, yetkililerle de sürekli olarak bunu paylaştık, paylaşıyoruz" dedi.

-"ANAYASAYLA İLGİLİ YARGISIZ İNFAZ YAPILIYOR"-

Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında yeni anayasa çalışmaları hakkındaki soruları da yanıtladı. Anayasa taslağı konusunda erken yorum yapıldığını kaydeden Erdoğan, "Yargısız infaz yapılıyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, anayasa taslağının 6 akademisyene hazırlattıklarını ve daha sonra da parti içindeki hukukçularla müzakereler yaptıklarını bildirdi. Çalışmalar tamamlandıktan sonra taslağı herkese göndereceklerini söyleyen Erdoğan, herkesten bu konuyla ilgili yararlanacaklarını dile getirdi.

-"IRAK'LA YAPILAN ANLAŞMA TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNE YÖNELİK"-

Başbakan Erdoğan, terörle ortak mücadeleyi ilişkin Irak'la yapılan anlaşmanın bir bölücü terör örgütüne yönelik değil, tüm bölücü örgütleri kapsayan bir güvenlik anlaşması olduğunu kaydetti.

Erdoğan, söz konusu anlaşmayla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bu konuya yönelik olarak da anlaşma gayet detaydır. Bu anlaşmada bundan böyle taraf ülkeler kesinlikle kendi ülkelerinde herhangi bir terör örgütünün kurulmasına, bir siyasi yapılanmayla müşterek çalışma içerisine girmesine, onlara mali imkanlar sağlanmasına, destekler sağlanmasına, buna benzer birçok konuda detaylandırma yapmak suretiyle fırsat vermeyeceklerini teyit etmişlerdir. Esas olan bu anlaşmaya sadakattir, bunu da tabii ki zaman gösterecektir."

-"SÖYLEMEDİĞİMİZ SÖZLER YAZILIYOR"-

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile yaptığı görüşme konusunda bazı köşe yazarlarının, konuşulmayan, görüşülmeyen, Sarkozy'nin ve kendisinin söylemediği sözleri konuşulmuş gibi kendi köşelerinde yazdıklarını belirterek, "Herhalde bunlara Türkiye'de 'yalancı' denir. Provokatif bazı ifadeler, bunları anlamak mümkün değil" dedi. Sarkozy'nin Ermeni soykırımı ile ilgili söylediği sözlerin çok açık, net ortada olduğunu bildiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Ama orada öyle bir şeye getiriyor ki Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, Sayın Sarkozy farklı farklı şeyler söylemiş, biz de orada el pençe divan durmuşuz havasında. Bu ne zillettir, bu nasıl bir yaklaşım tarzıdır, yanımızda mıydın, ne konuştuk, ne ettik bunları biliyor musun?

Bakın siz de ne güzel ifade ettiniz, 'Haberimiz olmadı' dediniz. Şimdi biz her toplantıdan sonra her şeyi açıklayamayabiliriz çünkü bir de aramızda yaptığımız görüşmenin sır olan yanları var. Eğer 'off the record' denilmişse bu öyle olmalıdır. Ama öyle şeyler oluyor ki maalesef o, 'off the record' değil, 'on the record' oluyor. Bu da doğru değil, bu birbirimize saygısızlık olur, özellikle liderler arasında. Tabii içerde sızdırma var mı yok mu? Biz içerden sızdıranlarla bu toplantılara girmiyoruz. Eğer yapılmışsa bu da devlet adabına, ahlakına ters düşer, ama şunu çok açık net söylüyorum, çıkan haber, çıkan köşe yazısı tamamıyla yalandır. Doğru değildir."