PKK Bu Kez Yolcu Trenini Hedef Seçti

PKK Bu Kez Yolcu Trenini Hedef Seçti

Son Günlerde Yaşanan Terör Olayları Henüz Sıcaklığını Korurken, PKK Militanlarının Güney Ekspresi'ni Hedef Seçtikleri Ortaya Çıktı.

PKK Bu Kez Yolcu Trenini Hedef Seçti

-Son günlerde yaşanan terör olayları henüz sıcaklığını korurken, PKK militanlarının Güney Ekspresi'ni hedef seçtikleri ortaya çıktı. Lokomotife yerleştirilen ve cep telefonuyla patlatılması planlanan bomba, düzeneği harekete geçirecek cep telefonuna ulaşılamayınca patlatılamadı. Güney Ekspresi üzerindeki tahrip gücü yüksek bombayla Ankara'ya 300'ün üzerinde yolcu getirdi. İhbarı değerlendiren Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, bombayı etkisiz hale getirdi ve olayla ilgisi bulunan 4 kişiyi yakaladı.

ANKARA (ANKA) – Son günlerde yaşanan terör olayları henüz sıcaklığını korurken, PKK militanlarının Güney Ekspresi'ni hedef seçtikleri ortaya çıktı. Lokomotife yerleştirilen ve cep telefonuyla patlatılması planlanan bomba, düzeneği harekete geçirecek cep telefonuna ulaşılamayınca patlatılamadı. Güney Ekspresi üzerindeki tahrip gücü yüksek bombayla Ankara'ya 300'ün üzerinde yolcu getirdi. İhbarı değerlendiren Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, bombayı etkisiz hale getirdi ve olayla ilgisi bulunan 4 kişiyi yakaladı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nden yapılan açıklamada, 10 Ekim'de TCDD 2. Bölge Lokomotif Şefliği, Behiçbey-Marşandiz Lokomotif Bakım Atölyesi'nde bakımı yapılan bir tren çekicisinin altında şüpheli paket ihbarı alındığı belirtildi.

Bomba imha ve inceleme uzman ekiplerinin ihbarın ardından olay yerine geldiği belirtilen açıklamada, şüpheli paketin, cep telefonuyla irtibatlandırılmış elektrikli fünye ve plastik patlayıcıdan oluşan ve mıknatıs ile lokomotife tutturulan, tahrip gücü yüksek bir bomba olduğunun anlaşıldığı ve etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Açıklamada, bomba yerleştirilen 22001 sayılı lokomotifin 8 Ekim günü Siirt/Kurtalan-Sivas-Ankara hattında yolcu taşıyan Güney Ekspresi isimli trene bağlandığı, üzerindeki bombayla 9 adet vagon ve 300 yolcuyu Ankara'ya getirdiği ifade edildi.

Operasyonun, Ankara Emniyet Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı ve Siirt Emniyet Müdürlüğü ile koordinasyon içinde yürütüldüğü belirtilen açıklamada, olayla bağlantılı olduğu tespit edilen I.K., İ.S, Ö.S, ve T.E adlı 4 kişinin üst aramalarında PKK-Kongra Gel terör örgütü ile ilişkilerini ispat eden çok sayıda belgenin de ele geçirildiği bildirildi.

Kaynak: ANKA