Piyasaya 16 Milyar Tl Akacak - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Piyasaya 16 Milyar Tl Akacak

Piyasaya 16 Milyar Tl Akacak
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İşletmelerin Krize Karşı Dayanaklılığını Artırmak İçin Yapılan Çalışmalar Hakkında Bilgi Verirken, 16 Milyar Dolarlık Bir Enjeksiyondan Söz Etti.

Bursa Sanayi ve Ticaret Odası’nın (BTSO) düzenlediği Ekonomiye Değer Katanlar 2008 Ödül Töreni’nde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işletmelerin krize karşı dayanaklılığını artırmak için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, 16 milyar dolarlık bir enjeksiyondan söz etti.

Çelik, "Piyasaya, istihdam paketine ilave olarak, 2008’in ikinci yarısında 10.3 milyar lira nakit enjekte edildi. Bu yıl içinde bütçe yatırımlarının ötesinde 16 milyar liralık imkanı piyasaya enjekte edeceğiz. Bunun içerisinde kamu ve altyapı yatırımları ağırlık kazanıyor" dedi.

4.7 milyar cepte

Geçen ay itibariyle Türkiye’de bulunan sigortalı işçi çalıştıran 1 milyon 174 bin işletmeden 630 bininin, işveren sigorta primi indiriminden yararlandığını belirten Çelik, sözlerine şöyle devam etti: "Bu düzenlemeden yararlanmak, kayıt dışı işçi çalıştırmama ve prim borcu olmaması şartıyla mümkün. İndirimle 2009 yılı içerisinde 4.7 milyar lirayı işverenlerimize bırakacağız. Bu düzenlemeden netice alıyor olmamız, verdiğimiz kararın sağlıklı olduğunu gösteriyor." Hükümeti anlattığı bir fıkra ile uyaran TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun "Bizim araba selektör yapıyor. Dağılacak" sözlerine yanıt veren Çelik, "Lastiği tamir ediyoruz" dedi. Çelik, Hisarcıklıoğlu’nun dile getirdiği kısa çalışma ödeneğine ilişkin çalışmalar hakkında da, şu bilgileri verdi: "Bu uygulama kısa sürede devreye sokulacak. Yeter ki işçinin iş akdi fesh edilmesin, işletmeler kapanmasın. Kısa çalışma ödeneği, 2009 için son derece önemli, geç kalmamamız gerekiyor. Bunu, Bakanlar Kurulundan enine boyuna tartıştık. Kısa süre içinde bununla ilgili karar alacağız."

Fon’daki 39 milyar TL’yi kullanalım

İŞÇİ, işveren ve kamu tarafından oluşturulan işsizlik fonunda 39 milyar liralık bir imkan bulunduğuna dikkat çeken Faruk Çelik, bu konuda şunları söyledi: "Bu imkanın tabii ki ekonomik kriz dönemlerine dönük kullanılması gerekiyor. İşçi, işveren ve sendikalarımızla bunu konuşuyoruz. Çarşamba günü bir araya gelip, bir karar almış olacağız."

Otomotive Almanya gibi tedbir alınsın

BTSO Başkanı Celal Sönmez, Bursa’nın en önemli sektörü otomotive ilişkin de şunları söyledi: "Otomotiv devi Almanya’da alınan hurda indirimi gibi tedbirlerin sektörü canlandırmaya başladığını öğrendik. Türkiye’de de süratle böyle bir gelişme olmasını bekliyoruz."

Demirören Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title