Haberler » Ekonomi » Haber

Piyasalarda Son Durum

Yurt içi piyasalar günün ikinci yarısında etkisini artıran satışlarla negatif seyrediyor.

Piyasalarda Son Durum

Yurt içi piyasalar günün ikinci yarısında etkisini artıran satışlarla negatif seyrediyor.

Güne satıcılı başlayan ve açıklanan ocak ayı sanayi üretimi verisinin beklentilerden iyi gelmesiyle toparlayan BIST 100 endeksi, ikinci seansta küresel piyasalara paralel olarak etkili olan satışlarla düşüşe geçti. Gün içinde artıya geçerek en yüksek 63.280,98 puanı gören endeks şu dakikalarda, küresel piyasalarda etkili olan düşüşler ve 2,22 seviyesini aşan dolar/TL'nin negatif etkisi ile yüzde 1'e yaklaşan düşüşle 62.500 desteğine kadar geri çekildi. Analistler, endeksin 62.500 üzerinde tutunup tutunamayacağının kısa vadeli teknik görünüm açısından önemli olduğunu belirterek, küresel hisse senedi piyasalarındaki sert düşüşlerin devam edip etmeyeceğinin takip edileceğini kaydediyor.

Döviz piyasasında güne 2,2140 seviyelerinden başlayan ve öğleden önce 2,21'in altında yatay seyreden dolar/TL'nin, küresel piyasalarda dolara olan talebin artmasının da etkisiyle 2,22'nin üzerine çıktığı görülüyor. Dolar/TL şu dakikalarda 2,2185'den alıcı bulurken, en düşük 3,0590'ı gören avro/TL ise bankalararası piyasada 3,0790 seviyesinden işlem görüyor.

Tahvil-bono piyasasında ise faizler yükseliş eğilimini koruyor. Gösterge tahvilin bileşik faizi son iki yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 11,47'yi gördükten sonra şu dakikalarda yüzde 11,41 seviyesinden işlem görürken, 10 yıl vadeli tahvilin bileşik faizi ise ABD'de faizlerin düşüş eğilimine karşın yüzde 10,88 seviyesine yükseldi. - İstanbul