Piyasada Susam Kıtlığı Baş Gösterdi, Simide ve Tahine Zam Geldi
Haberler » Güncel » Haber

Piyasada Susam Kıtlığı Baş Gösterdi, Simide ve Tahine Zam Geldi

Piyasada Yaşanan Kıtlık Nedeniyle Susam Fiyatları Son İki Ayda İki Katına Çaktı. Buna Bağlı Olarak Simide Yüzde 25, Tahine İse Yüzde 100 Zam Geldi.

Piyasada Susam Kıtlığı Baş Gösterdi, Simide ve Tahine Zam Geldi

Piyasada yaşanan kıtlık nedeniyle susam fiyatları son iki ayda iki katına çaktı. Buna bağlı olarak simide yüzde 25, tahine ise yüzde 100 zam geldi.

Küresel gıda spekülatörlerinin peşin fiyatına yüklü miktarda susam alması ve geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık, piyasada susam kıtlığına neden oluyor. Susamın piyasa değeri 2 ayda 3 YTL'den 6 YTL' ye yükseldi. Susam fiyatlarının iki kat artması simit ve tahin üreticilerini de etkiledi. Buna bağlı olarak, simide yüzde 25 zam geldi. Tahin ise 2 ay önce kilosu 3 YTL'den alıcı bulurken, bugün kilosu 7 YTL'den satılıyor. Tahin helvasına da son iki ayda yüzde 40 zam geldi. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan simit, tahin ve tahin helvasındaki bu fiyat artışlarıyla kahvaltı masrafları da arttı.

Konya'nın Akşehir ilçesinde 1 asırdır helva ve tahin üretimi yapan Helsan Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Keskin, daha çok soğuk bölgelerde tüketilen tahinin susamdan elde edildiğini ve kahvaltılık olarak tüketiminin yanı sıra helva, ekmek ve tatlılarda kullanıldığını bildirdi.

Çin ve Japonya'nın tahinin hammaddesi olan susamın piyasadaki üretiminin yüklü bir miktarını peşin fiyatına çekmesi nedeniyle piyasada susam kıtlığı yaşandığını aktaran Keskin, susamın iki kat pahalandığını ve bunun da tahin fiyatlarına yansıdığını kaydetti. Keskin, "Tahin fiyatları son 2 ayda 2 kat artarak 3 YTL'den 7 YTL'ye yükseldi ve yükselmeye de devam ediyor" dedi.

Aylık 60 ton tahin, 6 ton lokum, 45 ton da helva üretimi yaptıklarını dile getiren Keskin, yurt içindeki tüketimin yanı sıra, İngiltere Almanya, Amerika, Belçika, Yunanistan ve Libya'ya da ürettikleri tahinleri ihraç ettiklerini anlattı. Keskin, susam fiyatlarındaki artışın tahin fiyatlarını da etkilemesi sonucunda ihracatlarının da yüzde 20 gerilediğini aktardı.

Türkiye'de susam üretiminin Adana, Fethiye, Muğla ve Alanya ile sınırlı olduğunu söyleyen Keskin, susam üretiminin devlet eliyle yaygınlaştırılarak dışa bağımlılığın azaltılması gerektiğini söyledi.

Unlu mamul üreticileri de susamdaki fiyat artışından yakınıyor. Susamın kilosunu 2 ay önce 3 YTL'den aldığını söyleyen Durak Unlu Mamulleri İşletmesinin Sahibi İhsan Turgut, şu an kilosunu 7 YTL'ye aldığını dile getirdi. Turgut, "Un ve susamdaki bu fiyat artışlarına paralel olarak biz de simidin fiyatını 400 YTL'den 500 YTL'ye çıkarttık" dedi.

Doyum Simit Evi İşletmesinin sahibi Mehmet Gözübüyük, 6 yıldır bu işi yaptığını ve ilk defa susamın bu kadar pahalandığını gördüğünü söyledi. Un ve susam fiyatındaki artışı hatırlatan Gözübüyük, bu nedenlerle simidin fiyatına yüzde 25 zam yapmak zorunda kaldıklarını anlattı.