Pirinç İhracatını Durduran Mısır'da Pirinç Fiyatları Yarı Yarıya Düştü

Pirinç İhracatını Durduran Mısır'da Pirinç Fiyatları Yarı Yarıya Düştü

Son Günlerde Dünya Gündemine Ekmek Kuyrukları ve Kıtlığıyla Gelen Mısır, Aldığı Tedbirler Arasına Pirinç İhracatını Durdurmayı da Kattı. Fakat Mısır'ın Bu Girişimi En Fazla Türkiye'yi Etkiledi. Mısır'ın En Önde Gelen Pirinç İthalatçılarından Olan Türkiye'de Fiyatlar Bir Anda İkiye Hatta Üç Katladı.

Pirinç İhracatını Durduran Mısır'da Pirinç Fiyatları Yarı Yarıya Düştü

Son günlerde dünya gündemine ekmek kuyrukları ve kıtlığıyla gelen Mısır, aldığı tedbirler arasına pirinç ihracatını durdurmayı da kattı. Fakat Mısır'ın bu girişimi en fazla Türkiye'yi etkiledi. Mısır'ın en önde gelen pirinç ithalatçılarından olan Türkiye'de fiyatlar bir anda ikiye hatta üç katladı.

CİHAN'a açıklama yapan Mısırlı pirinç ihracatçıları, Dış Ticaret Bakanlığı'nın aldığı ve 1 Nisan'da yürürlüğe giren ve 6 ay boyunca pirinç ihracatını yasaklayan kararla ülkede fiyatların bir anda yarı yarıya düştüğünü belirtti. Mısır, ekmekten sonra en fazla pirinç tüketen ülke olarak biliniyor. 70 milyonluk Türkiye'de yıllık pirinç tüketimi 600 bin ton civarındayken, bu oran 80 milyonluk Mısır'da yaklaşık 3 milyon 200 bin ton. Mısır yıllık 1 milyon 4 bin ton da ihracat yapıyor.

Mısır'ın ihracatı keserek muhtemel bir sosyal patlamanın önüne geçmeye çalıştığını ifade eden pirinç ihracatçıları, ülkelerinin en temel gıdaları olan ekmeğin buğday ve mısırdan yapıldığını, her iki üründe de dışarıya bağlı olduklarını ifade ediyor.

Başkent Kahire yakınlarındaki Kalyubiye bölgesinde pirinç ihracatı yapan Mustafa Ahmet, ihracatın yasaklanmasıyla fabrikasının durduğunu ve büyük bir belirsizlikle yüz yüze kaldıklarını ifade ediyor. Aynı bölgeden başka bir ihracatçı olan Salih el Qinawy ise hükümetin kararını desteklediğini, bu şekilde fakir olan halkın açlıkla yüz yüze gelmelerinin engellendiğini öne sürüyor.

Son günlerde dünya piyasalarında temel gıda fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselmesinden en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen Mısır'da halk patlama noktasına gelmiş ve gösteriler gerçekleştirilmişti. Büyük bir sosyal patlamanın önüne geçmek için bazı stratejik kararlar alan Mısır hükümeti pirinç ihracatını yasaklarken, halka ekmek yetiştirmek için ordunun da devreye girmesini sağlamıştı.

Kahire'de iç piyasaya pirinç tedarik eden İbrahim Şarkavi ise Tarım Bakanlığı'nın daha az pirinç üretme ve yerine mısıra daha fazla yer verme kararını, ülkenin stratejik bir karar vermesi şeklinde yorumluyor.

Tarım Bakanı Emin Abaza, dünyanın en büyük dört pirinç üreticisinden biri olan Mısır'ın çok fazla su tükettiğinden dolayı pirinç üretiminde kısıntıya gideceğini duyurmuştu. Abaza çiftçilerin pirinç yerine mısır üretmelerini istedi. Mısır'ın önümüzdeki 10 yıl içinde mısır üretilen alanın miktarını 7 kata çıkarmayı, aynı şekilde pirinç üretim alanını da yarı yarıya azaltmayı planladığı belirtiliyor.

Topraklarının yüzde 95'i çöl olan Mısır tamamen Nil'in sularına bağlı olarak tarım yapıyor. Fakat yapılan tarım da ağırlıklı olarak çok fazla su gerektiren pirinç ve şeker kamışı gibi ürünlere odaklı. Mısır'da halkın yaklaşık yarısı fakirlik sınırının altında yaşıyor ve nüfusun yüzde 85'i ise devlet tarafından sübvanse edilen ekmekten alıyor. Mısır yıllık yaklaşık 7 milyon ton buğday, 4.5 milyon ton da mısır ithal ediyor. Mısır dünyanın ikinci büyük buğday ithalatçısı durumunda.

Kaynak: CHA