Pirim Turnuvası Sona Erdi

Pirim Turnuvası Sona Erdi
Bültenler - Haberler | Güncel

Olimpiyat Şampiyonu Mehmet Akif PİRİM adına bu yıl ikincisi düzenlenen Mehmet Akif Pirim Yıldızlar Greko-Romen Güreş Turnuvası Rize'de yapıldı.

Türkiye Güreş Federasyonu Büyükler Greko-Romen Güreş A Milli Takımı Teknik Direktörlüğü görevini yürüten, Olimpiyat Şampiyonu Rize'li güreşçi Mehmet Akif PİRİM adına düzenlenen 2. Uluslar arası Mehmet Akif Pirim Yıldızlar Güreş Turnuvası, Rize 2 Mart Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi.

4 farklı ülkenin katılımıyla gerçekleşen turnuvaya, Gürcistan'dan 8, Azerbaycan'dan 3, Mısır'dan 1 ve Türkiye'den 48 sporcu katılırken ata sporumuz güreşe seyirci ilgisinin düşük olduğu görüldü.

Uluslar arası güreş federasyonu (FILA) delegelerinin de hazır bulunduğu turnuvanın açılış konuşmasını Olimpiyat Şampiyonu Mehmet Akif PİRİM gerçekleştirdi.

Turnuvaya katılan Bürokratlara, Sporculara, Sporcu ailelerine ve izleyicilere hoş geldiniz dileklerini ileten Pirim, "Burada ki genç arkadaşlarımızın heyecanını görebiliyorum, bizde bunları yaşadık. Gelecekte Dünya Şampiyonu, Avrupa Şampiyonu, Olimpiyat Şampiyonu sizlerin içerisinden çıkacak. Bu noktada inançlı, kararlı ve çalışkan davrananlar başarı elde edeceklerdir. Bu turnuvayı Rize'de düzenleme konusunda ısrarcı davrandık, ben Rizeliyim, turnuvanın Rize'nin tanıtımı açısından olumlu etkisi olacağına inanıyorum, önümüzde ki yıl düzenlenecek turnuva konusunda Sayın Valimiz Nurullah ÇAKIR'dan Organizasyon Komitesi sözü aldık, inşallah önümüzdeki yıl devlet büyüklerimizin de katkılarıyla daha geniş çaplı bir organizasyona imza atmayı hedefliyoruz. Güreş Federasyonu Başkanlığına, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ve Spor Bakanlığına Turnuvaya katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Salona geldiğinde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerinin "Protokol Tirübününde oturmak istemezmisiniz" şeklindeki teklifini "Yüksek yerlerde oturmayı sevmiyorum" diyerek esprili bir dille reddeden ve minder kenarında Antrenörlerle oturmayı tercih eden Vali Nurullah ÇAKIR, bu davranışıyla salondakilerin beğenisini topladı.

Açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmada, önümüzdeki yıl düzenlenecek turnuvanın takipçisi olacağının sinyallerini veren Çakır, "Sporcularımıza canı gönülden başarılar diliyorum, salonda ki sporcu ailelerinin evlatlarını çok daha güzel noktalarda görmesini temenni ediyorum. Organizasyonun Rize'ye gelmesi konusunda çaba sarf eden kıymetli hocamıza teşekkür ediyorum. Çalışma arkadaşlarım geçtiğimiz yıllara nazaran katılımın daha düşük olacağını ifade etmişlerdi, organizasyonu görmek ve önümüzde ki yıllarda hazırlığı doğru yapabilmek adına burada bulunuyorum. Ulusal düzeyde katılan hakemlerimize, organizasyon yetkililerine, Güreş Federasyonumuza ve emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Yıldızlar Güreş A Milli Takımının tam kadro katıldığı Turnuva'da Kilolarında 1'incilik elde eden sporcuların isimleri ise şöyle;

42Kg. Necip ÖZSEVİK (Türkiye)

46Kg. Selman ÇUBUKÇU (Türkiye)

50Kg. Mammadov ELÇİN (Azerbaycan)

54Kg. Hasan AKKURT (Türkiye)

58Kg. Ahmet UÇAR (Türkiye)

63Kg. Cihat FİLİZ (Türkiye)

69Kg. Fevzi TOPÇU (Türkiye)

76Kg. Erol ÖZTÜRK (Türkiye)

85Kg. Muhammet Can BIÇAK (Türkiye)

100Kg. Emre MUYAN (Türkiye)

Ülke Sıralamasında ise Türkiye 99 Ülke Puanı alarak birinci olurken, Gürcistan 54 Puanla ikinci, Azerbaycan 26 Puanla üçüncü, Mısır ise 6 Puanla dördüncü oldu.

Uluslar arası turnuvada boy gösteren Rize Güreş Kulüplerinden Çaykurspor ise 76 kiloda Samet BAL ile ikincilik, 54 kiloda M.Mustafa ARABOĞLU ile ikincilik, 63 kiloda ise Ömer GAVUZ ile üçüncülük elde ederek dereceye girdi.

Birincilere 300, ikincilere 200 ve üçüncülere 100 Amerikan doları ödül verilen turnuva, Çaykur Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU'nun da katıldığı madalya ve kupa töreninin ardından sona erdi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title