"Pireyi Deve Yapanlara İnat, Körfez'de Yüzeceğiz"

"Pireyi Deve Yapanlara İnat, Körfez'de Yüzeceğiz"

'Pireyi Deve Yapanlara İnat, Körfez'de Yüzeceğiz'
Bültenler - Haberler | Güncel

Başkan Kocaoğlu kavşak açılışında çevre mesajı verdi.

Ulukent Köprülü Kavşağı'nın açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, görevde geçen 9 yılın değerlendirmesini yaptı. Kent ve kentli yararına atmak istedikleri pek çok adımın, yıllardır farklı yöntemlerle uzun süre havada bırakıldığını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Başarısızlığımız için fırsat kollayanlar, pireyi deve yapanlar hiç boşuna heveslenmesin: Körfez'de hep birlikte yüzeceğiz" diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu'nun mesajlarla yüklü konuşmasından satırbaşları:

"Namusumuzla çıktığımız yolda; şerefimizle, onurumuzla, hiç bir taviz vermeden, eğilmeden, bükülmeden, bu ülke için ve ideallerimiz için çalıştık, çalışacağız."

"Bir kamu kurumu olmamıza rağmen, pek çok projemiz için gerekli arazileri Hazine'den astronomik fiyatlarla satın almak zorunda kaldığımız için 800 milyon lira bedel ödedik."

"Siyaset kurumu, herkese eşit davranmak zorundadır. Politikacının gücü de savunması da, erki adil kullanmasından gelir. Gücünü adil kullanmayan siyasetçi er geç halk tarafından cezalandırılmaya mahkum olacaktır."

"İzmir Büyükşehir Belediyesi tüm baskılara rağmen ayakta kaldıysa, bunu; birbirine inanan, güvenen, dayanan, tutuklu arkadaşlarımızın yokluğunda daha çok çalışarak birbirine kenetlenen, hizmetlerin aksamaması için özveriyle çalışan tüm mesai arkadaşlarıma, bize güvenen, en zor günümüzde bizi destekleyen, kötü gün dostu olarak Türkiye'ye vefa örneği veren İzmir'in güzel insanlarına borçluyuz."

"Beni ve çalışma arkadaşlarımı temelsiz bir şekilde suçlayan iddianame, bizim açımızdan utanç değil iftihar vesikasıdır. Utanç duyması gerekenler, bize bu komplovari suçlamaları getiren ve organize edenlerdir."

"Doğru sallanır ama yıkılmaz. Hep birlikte bu kenti ve kentliyi daha mutlu kılmak için çalışmaya, çalışmaya, çalışmaya söz veriyoruz."

Miting gibi açılış

İzmir'i Çanakkale yönüne bağlayan Anadolu Caddesi'nde hayata geçirdiği Büyük Çiğli ve Harmandalı Karayolu alt geçitleri ile kesintisiz ulaşım yönünde önemli adımlar atan Büyükşehir Belediyesi, yine bu amaç için projelendirdiği Ulukent Köprülü Kavşağı'nı törenle hizmete açtı. Çevre düzenlemesi, kavşak yanında oluşturulan aktarma merkezi, asfaltlama ve yapım giderleriyle birlikte toplam yatırım maliyeti 15 milyon 550 bin TL olan kavşağın açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri Oğuz Oyan, Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Erdal Aksünger, Mehmet Ali Susam, İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, Bergama Belediye Mehmet Gönenç, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu ve binlerce İzmirli katıldı.

"Rantı değil, yaşam kalitesini artıdık"

Törende konuşan Başkan Kocaoğlu, kentin dört bir yanından katılımlarla tören alanını dolduran coşkulu bir topluluğa seslendi. Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde 9. yılı doldurduğunu vurgulayan Aziz Kocaoğlu, "Şöyle geriye baktığımızda, "Rantı değil, yaşam kalitesini artırmayı" hedefleyen bir yerel yönetim anlayışıyla, İzmir'in geleceği için çok önemli adımlar attığımızı görüyoruz" diye konuştu.

İlçe belediyeleriyle birlikte, insan odaklı projeler yaparak, Türkiye'ye farklı bir belediyecilik anlayışı getirmeye çalıştıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, şunları kaydetti:

"Aydınlık İzmir'den Anadolu'ya bir ayna tuttuk. Öncü ve örnek olmaya çalıştık. Alsancak trafiğindeki egzoz gazlarının azaltılmasından, Kozak Yaylası'nda kesilen fıstık çamlarına kadar kentin her sıkıntısına çözüm aradık. 80 yaşındaki Alzheimerlı yaşlımıza da, kundaktan yeni çıkmış bebeğimize de aynı şefkatle yaklaştık. Namusumuzla çıktığımız yolda; şerefimizle, onurumuzla, hiç bir taviz vermeden, eğilmeden, bükülmeden, bu ülke için ve ideallerimiz için çalıştık, çalışacağız"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, katılımcılık, yerel demokrasi ve uzlaşma kültürü konusunda örnek bir model oluşturduklarına da dikkat çekerek, "İzmirli hemşehrilerimizle birlikte, oldu-bittilere karşı dik duruş sergiledik. Hazine'ye 1 milyar 650 milyon TL borç ödedik. Rating notlarımızı yükselttik. Dış piyasalardaki itibarımızı artırdık.

Kent ekonomisinin büyümesinde kaldıraç rolü oynadık" diye konuştu.

Rakamlarla 9 yıl

Kente yapılan hizmetleri rakamlar ve karşılaştırmalarla anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti:

"Son 9 yılda raylı sistem ağımızın uzunluğunu yaklaşık 10 kat büyüterek 11 km'den 96,5 km'ye çıkardık. Üçkuyular metrosu ile birlikte 100 km. olacak. Torbalı hattıyla 130 km. TCDD ile ortak yürüttüğümüz Türkiye'nin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi İZBAN, ilk seferine başladığı 2010 yılı Ağustos ayından bu güne kadar 100 milyonun üzerinde yolcu taşıdı. Yani 2,5 yılda Türkiye'nin nüfusundan daha fazla yolcuyu taşımış olduk. Büyükşehir olarak bu ortak projeye 700 milyon lira harcadık. Körfez ulaşımı için 15 yeni gemi yapıyoruz. Otobüs filomuzun yaş ortalamasını, bu yaz Avrupa Birliği standartlarının da üzerine taşıyoruz. Yine bu yaz aylarından itibaren klimasız otobüsümüz kalmayacak. 2004 yılında çalışır durumda birkaç asansörlü otobüs dışında engelli otobüsümüz yoktu. Şimdi filomuzun yüzde 85'i engelli kullanımına uygun."

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir'e bağlanan 10 yeni ilçe ile 37 beldenin içme suyu şebekesini sağlıklı borularla değiştirdiklerini ve 130 milyon liralık yatırımla Ulukent'ten İtalya'ya kadar uzayabilecek, 2 bin kilometreye yakın bir şebekeyi yenilediklerini de sözlerine ekledi. Köylere bile arıtma tesisleri kurduklarını, Manisa'daki Gördes Baraj suyunun arıtılması için 20 milyon liralık yatırımla Sarıkız İçme Suyu Arıtma Tesisi'ni yaptıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, toplam 83 milyon liralık yatırımla, Türkiye'deki toplam ileri biyolojik arıtma kapasitesinin yaklaşık yüzde 25'ine tek başlarına sahip olduklarını dile getirdi.

"Boşuna heveslenmesinler, Körfez'de yüzeceğiz"

Türkiye'nin en büyük çevre yatırımlarından biri olan Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi'nin yapımına başladıklarını ve yüzülebilir körfez hedefi için son teknolojiyle donatılmış gemiler aldıklarını da vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Başarısızlığımız için fırsat kollayanlar, pireyi deve yapanlar hiç boşuna heveslenmesin: Körfez'de hep birlikte yüzeceğiz" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeşil alanlar yaratma adına kent tarihinin en büyük yatırımlarına imza attıklarını, Tahtalı Havzası'nda tam 1280 futbol sahası büyüklüğünde bir orman alanı yarattıklarını, İnciraltı'nda, Kültürpark'ın yaklaşık 1,5 katına eşit; 124 futbol sahası büyüklüğünde yeni bir Kent Ormanı kurduklarını söyledi.

Başkan Kocaoğlu, 9 yılda 6 bin kilometre asfalt döktüklerini bu rakamın, İzmir'den Paris'e gidip dönme ya da İzmir'den Kars'a 2 defa gidip gelme mesafesi olduğunu dile getirdi. Aynı süre içinde toplam 2 bin 500 kilometre ova yolu yaptıklarını da hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, bunun da İzmir ile Frankfurt arasındaki mesafeye eşit olduğunu ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, üreticiye desteklerle, sözleşmeli alımlarla, okul sütü ve süt kuzusu projeleriyle kırsal kalkınmada Türkiye'ye örnek bir model oluşturduklarına da dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

"Dar gelirli vatandaşlarımıza ucuz ve kaliteli ekmek yedirdik. Türkiye'nin en büyük kent içi toplu ulaşım projesine, Türkiye'nin en nitelikli konser salonuna, Türkiye'nin en büyük ve nitelikli doğal yaşam parkına, Türkiye'nin en modern buz sporları salonuna, 90 dakika ile Türkiye'nin en ucuz ulaşımına imza attık. Bu uygulamayla, 90 dakika tek bilet uygulamasıyla vatandaşlarımızın evine her ay 100 ile 300 TL arasında değişen miktarlarda destek olduk. Türkiye'nin tek belediye hastanesinde, özellikle dar gelirli vatandaşlarımız için çok önemli bir misyonu yerine getirdik. Türkiye'nin en büyük fuar merkezini yapıyoruz. İzmir'in EXPO 2020 hedefi için canla başla çabalıyoruz. Kadifekale'yi çöküntü bölgesi olmaktan çıkarıp kenti yeni bir cazibe merkezi haline getiriyoruz. Sosyal projelerimizle İzmir farkını ortaya koyuyoruz. Doğu ile Batı'yı buluşturuyoruz. Kıyılarımızın yeniden tasarlanması için gerekli ihalelere peşpeşe çıkıyoruz. Tarihimizi ayağa kaldırmak için kazı alanlarımıza çok önemli kamulaştırmalar yapıyoruz, sponsorluklarla destek oluyoruz. Geçmişimize de geleceğimize de sahip çıkıyoruz"

"Dönüşümdeki rant vatandaşın olacak"

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, kentsel dönüşümde de ellerini taşın altına koyduklarını belirterek, vatandaşı mağdur etmeden, kenti tasarlayarak dönüştürmeye hazırlandıklarını söyledi. Kentsel dönüşümünden sağlanan rantın burada yaşayan insanlara ait olduğu bilinciyle hareket ettiklerini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, "rantın büyük bölümünü buradaki vatandaşlara ayırarak kent dönüşümünü gerçekleştireceğiz. Özetle önce rant değil, önce İzmir için çalışıyoruz" diye konuştu.

9 yıl kolay geçmedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, özetini yaptığı hizmet ve yatırımları gerçekleştirmenin hiç de kolay olmadığını vurgulayarak şöyle devam etti "2 Mayıs 2011'den bu yana yaşadığımız ve halen yaşamakta olduğumuz sıkıntıları burada anlatmama gerek yok! Fuzuli ne güzel söylemiş: "Söylesem faydası yok, sussam gönlüm razı değil" diye… Söylenecek o kadar çok şey var ki! Kent ve kentli yararına atmak istediğimiz pek çok adımımız, farklı yöntemlerle uzun süre havada bırakıldı. Fuar ihalesinin onayı için 7,5 ay bekledik. KİK'in yanlış kararı yüzünden Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi'nde 10 ay bekledik. Teleferik için yılarca bekledik. Tramvay projeleri için bekledik. Kentsel dönüşüm projeleri için bekledik.

İzmir'e yapılan teşvik adaletsizliğinin giderilmesi için bekledik. İzmir'in aktardığı vergi gelirlerinin adil bir biçimde geri dönüşünü bekledik. Üzerimizdeki müfettiş baskısının bitmesi için bekledik. Planlama yetkimizin by pass edilmemesi için bekledik. Katı atık bertaraf tesisisin yeri konusunda samimi davranılmasını bekledik. Mezarlık yeri için bile arazi bulamazken, Hazine arazileri için, bırakın bedelsiz tahsisi, bizden fahiş paralar talep edilmesi yerine makul bedeller istenmesini bekledik, bekliyoruz Kentin en güzide yerlerinde AVM kurma heveslerinin artık bir son bulması için bekledik. Eşrefpaşa Hastanemize yeniden sağlık taraması izninin verilmesini bekledik."

9 yıllık dönemde 800 milyon liralık rekor kamulaştırma yaptıklarını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti:

"Bir kamu kurumu olmamıza rağmen, pek çok projemiz için gerekli arazileri Hazine'den astronomik fiyatlarla satın almak zorunda kaldığımız için bu bedeli ödedik. Konak'taki, eski Ziraat Bankası'na ait olan 3.5 dönüm araziyi tam 42 milyon Lira'ya satın aldık. Buraya dünyanın en pahalı parkını yaptık. Bornova Kamil Tunca Bulvarı'nı da TCDD'den 22 milyon TL'ye satın aldık. Kordon'da Kültür Müdürlüğü önünde yer alan, demirle çevreli yaklaşık 450 metrekare yeri de yine Ziraat Bankası'ndan 6 milyon Lira'ya satın aldık.

Bir de Kaynaklar'da Tansaş'a ait et entegre tesisi komedisi var. Tahtalı Koruma Havzası'ndaki bu arazi için Hazine bizden tam 27.5 milyon lira istedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan bu haksızlık bakalım nasıl sonuçlanacak. Hep birlikte göreceğiz. Oysa siyaset kurumu, herkese eşit davranmak zorundadır. Politikacının gücü de savunması da, erki adil kullanmasından gelir. Gücünü adil kullanmayan siyasetçi er geç halk tarafından cezalandırılmaya mahkum olacaktır.

Tüm bu sıkıntılara rağmen, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, 2004-2012 döneminde kente 4 milyar 800 milyon liranın üzerinde fiili yatırım harcaması yaptık. 2013 yılıyla birlikte 5 milyar lira. Eski parayla 5 katrilyon…

"Gücümüzü hemşehrilerimizden aldık"

Tüm bunları yaparken, geçen yıl İzmir'e yapılan kamu yatırımının toplam kamu yatırımları içindeki payının yüzde 3.2'ye düştüğünü dile getiren Başkan Kocaoğlu, "Bu rakam 2002'de yüzde 6 idi. Bir başka araştırmaya göre, İzmir'den merkezi bütçeye aktarılan her 3,5 TL'den sadece 1 TL'si İzmir'e döndü" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti: "Direnmek, çalışmak, üretmek zorundaydık; başarmak ve dimdik ayakta kalmak zorundaydık. Biz bunu başardık. Gücümüzü de siz İzmirli hemşehrilerimizden aldık.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tüm baskılara rağmen ayakta kaldıysa, bunu; birbirine inanan, güvenen, dayanan, tutuklu arkadaşlarımızın yokluğunda daha çok çalışarak birbirine kenetlenen, hizmetlerin aksamaması için özveriyle çalışan tüm mesai arkadaşlarıma, bize güvenen, en zor günümüzde bizi destekleyen, kötü gün dostu olarak Türkiye'ye vefa örneği veren İzmir'in güzel insanlarına borçluyuz. Buradan huzurlarınızda bir kez daha ifade etmek istiyorum ki; Ailemize bırakılabileceğimiz en büyük mirasın 'onur duyulacak bir isim' ve 'onur duyulacak bir yaşam' olduğuna inanıyorum. Gerisi boştur.

Yaşamım boyunca, belediye başkanlığı yapan babamın öğrettiği evrensel ahlak kurallarını rehber edindim. İnanmadığım, güvenmediğim adamlarla hiç çalışmadım. Hiç kul hakkı yemedim. Değil devletin, kimsenin 1 kuruşuna tenezzül etmedim. Beni ve çalışma arkadaşlarımı temelsiz bir şekilde suçlayan iddianame, bizim açımızdan utanç değil iftihar vesikasıdır. Utanç duyması gerekenler, bize bu komplovari suçlamaları getiren ve organize edenlerdir. Buradan değerli mesai arkadaşlarıma da sesleniyorum: Gün, daha çok çalışma günüdür. Sizlerin attığı her bir adım, küçük de olsa, hedefimize ulaşmamızda katkı sağlayacaktır. Sizlerden bu bilinçle görev yapmanızı istiyorum. Sendelemeden, umutsuzluğa kapılmadan, İzmirli hemşehrilerimize hizmet için doğru bildiğimiz yola devam edeceğiz."

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, konuşmasının son bölümünde ise yaşamımın tartışmasız en onurlu 9 yılı olan nitelendirdiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi sürecinde; en sıkıntılı, en umutsuz anlarımda bile kendisinden desteğini hiç esirgemeyen, İzmirlilere teşekkür ederken, "Doğru sallanır ama yıkılmaz. Hep birlikte bu kenti ve kentliyi daha mutlu kılmak için çalışmaya, çalışmaya, çalışmaya söz veriyoruz" dedi.

Koyundere'ye mesaj

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi çerçevesinde kapatılacak hemzemin geçit nedeniyle sıkıntılarını dile getiren Koyundere halkına da mesaj verdi. Bu konuda vatandaşların mağdur olmasını önleyecek yatırımları gerçekleştirecek durumda olduklarını dile getiren Başkan Kocaoğlu, "Okyanusları, denizleri, ırmakları geçtik. Alt geçitler, traktörün geçeceği geçitler bunların hepsi çok kolay. Bu kadar yatırımı yapmış bir belediye başkanının, bir traktörün geçeceği bir alt geçitte boğulması mümkün mü? Nerede, ne ihtiyaç varsa, İzmir Büyükşehir Belediyesi hepsini yapmaya muktedirdir. Kararlıdır. Bunun herkes tarafından böyle bilinmesinde çok büyük fayda vardır. 9 yıl önce arabanızla Foça'ya, Aliağa'ya, Menemen'e gitmek istediğiniz zaman ne kadar zamanda gidiyor, ne kadar yakıt yakıyordunuz, hatırlayın. Bugün kesintisiz olarak Menemen ulaşıyoruz, en fazla bir kaç trafik lambasıyla Foça'ya, Aliağa'ya ulaşabiliyorsunuz" diye konuştu.

Tahir Şahin: "Başkanımızın yanındayız"

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de yaptığı konuşmada, açılışı yapılan kavşağın ilçesine yönelik en önemli hizmetlerden biri olduğunu vurgulayarak, Büyükşehir Belediyesi tarafından Menemen'de altyapı yatırımlarıyla içme suyu sorununun çözüldüğünü, arıtma tesislerinin yapıldığını, dere ıslahlarının gerçekleştirildiğini, ilçenin en büyük otoparkının yapımına yüzde 50, ilçeye kazandırılacak sosyal tesise yüzde 70 destek verildiğini belirtti.

Başkan Kocaoğlu'na açılan soruşturmaların bir onur madalyası olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Şahin, "Bizler bu kadar hizmet yapan ve 397 yılla yargılanan Başkanımızın her zaman yanında olacağız" dedi.

Kesintisiz ulaşım

Açılışı yapılan Ulukent Köprülü Kavşağı, Anadolu Caddesi'nde Ulukent ve Seyrek girişlerinin bulunduğu alanda inşa edildi. Anadolu Caddesi, transit geçiş için katlı kavşağın altında kalırken, kent merkezinden gelip Seyrek'e girmek isteyen sürücüler, güvenli bir şekilde ve trafik kesilmeden geçiş yapabilecek. Kent merkezinden gelip Ulukent'e girmek isteyen sürücüler ise yeni kavşağa gelmeden önce açılan imar yolundan emniyetli bir şekilde giriş yapabilecekler. Ulukent'ten gelen ve kent merkezine gitmek isteyen araçlar da, yine köprülü kavşağı kullanarak Anadolu Caddesi'ne inebilecek. Katlı kavşağın tamamlanarak hizmete alınmasıyla birlikte Ulukent ve Seyrek beldelerine giriş-çıkışlar yeni kavşak ve imar yolu aracılığıyla yapılacağından, Anadolu Caddesi üzerindeki trafikte birikme ve bekleme olmadan transit geçiş sağlanacak.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title