Pinochet Bıraktığı Mektupta Darbeyi Savundu

Pinochet Bıraktığı Mektupta Darbeyi Savundu

Şili'nin Eski Diktatörü Augusto Pinochet, Ölümünden Önce Yazdığı ve Bugün Yayınlanan Bir Mektubunda 1973 Yılındaki Darbeyi ve 17 Yıllık İktidarı Sırasında Düzeni Sağlamak İçin Kullanılan Yöntemleri Savundu.

Pinochet Bıraktığı Mektupta Darbeyi Savundu

Şili'nin eski diktatörü Augusto Pinochet, ölümünden önce yazdığı ve bugün yayınlanan bir mektubunda 1973 yılındaki darbeyi ve 17 yıllık iktidarı sırasında düzeni sağlamak için kullanılan yöntemleri savundu.

10 Aralık'ta 91 yaşında ölen Pinochet, mektubunda, Şili'nin, muhalifler ve devrilen sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende'nin destekçileri arasındaki bir iç savaşa sürüklenmesini önlemek için darbeyi 11 Eylül 1973'te yaptığını belirtti.

Pinochet, ailesi tarafından sunulan ve Şili gazetelerinde yer alan mektubunda ayrıca siyasi şiddette yaklaşık 3 bin insanın öldüğü ve 28 bin kişinin işkence gördüğü diktatörlüğünü savundu.

Mektubunda, ''geçici gözaltılar, resmi sürgün gibi askeri kontrolün farklı metotlarını kullanmanın gerekli olduğunu'' ifade eden Pinochet, ''tüm iktidarı ele geçiren Marksist-Leninizm'i durdurmak için yaptığım büyük eylemden gurur duyuyorum'' dedi.