Pıerını: Davayı Yakından İzliyoruz

Pıerını: Davayı Yakından İzliyoruz

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, AK Parti'nin Kapatılmasına İlişkin Davayla İlgili Olarak 'Davayı Yakından İzliyoruz, Dava Sürerken Birşey Söylemek İstemiyoruz. Mahkeme Sonuçlandıktan Sonra Görüşümüzü Açıklayacağız' Dedi.

Pıerını: Davayı Yakından İzliyoruz

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin davayla ilgili olarak ''Davayı yakından izliyoruz, dava sürerken birşey söylemek istemiyoruz. Mahkeme sonuçlandıktan sonra görüşümüzü açıklayacağız'' dedi.

Marc Pierini, Şehidiye Camii ve Medresesi'nin terasında düzenlenen basın toplantısında, gezilerinin son derece yararlı geçtiğini ve ilerleme raporuna olumlu yönde yansıyacağını söyledi.

Mardin'in, konumu itibarıyla farklı bir önem taşıdığını, Avrupalı bir insanın Mardin'i gezmesinin heyecan verici olduğunu belirten Pierini, gerek insanlığın gerek Hristiyanlığın gerekse uygarlıkların doğduğu yer olan Mezopotamya'nın başkenti Mardin'in, AB ülke ve insanları için önem taşıdığını kaydetti.

Geriye dönüp baktıklarında köklerinin buralara dayandığını ifade eden Pierini, şöyle konuştu:

''Onun için burası bizim için çok önemlidir. Ama bizim asıl görevimiz AB ilerleme raporu üzerindeki çalışmalardır. Elbette ki Mardin'de kültür turizminin gelişmesi için geliştirilen projelere destek verdik ve vermeyi sürdüreceğiz. Bu gelişimizle bu projeleri yerinde gördük, olumlu düşünceler edindik. AB'nin 1.5 milyar Avro hibe programı var. AB normlarında hazırlanacak gıda güvenliği, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına şiddetin önlenmesi, engellilere istihdam yaratılması, kültürel mirasın korunması gibi projelere destek verdik. Bundan sonra da çok çeşitlilik gösteren, çevreye duyarlı ve iş geliştirme projeleri ile ilerleme raporuna destek verecek projelere desteklerimiz sürecektir.''

Bir gazetecinin, ''AB ülkeleri terör örgütü PKK'ya destek veriyor mu? Bu destek ne zaman kesilecek?'' sorusuna Pierini, AB ülkelerinin 2002 yılında PKK'yı terör örgütü listesine aldıklarını söyledi.

AB'nin, her türlü şiddet ve terörün karşısında olduğunu ifade eden Pierini, ''Siz galiba karıştırdınız. AB, her türlü teröre ve şiddete karşıdır. AB, barış ve istikrar girişimidir. Üyelerimizin ve aday ülkelerin barış, huzur ve istikrarı AB'nin yararınadır. Türkiye'de barış, huzur ve istikrar bizim de çıkarımızadır. Güçlü ve barışık bir ülkenin topluluğa kazandırılması temel hedefimizdir'' dedi.

''AK Parti'nin kapatılma girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? AK Parti kapatılırsa AB'nin tutumu ne olur?'' sorusu üzerine Pierini, AB'nin, hukukun üstünlüğünden ve demokrasiden yana olduğunu kaydetti.

Şimdilik davayı izlemekle yetindiklerine dikkat çeken Pierini, ''Taraf değiliz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü bizim için esastır. AB Komisyonu'nun, görevi katılımcı ülkeleri izlemektir. Davayı yakından izliyoruz ve dava sürerken birşey söylemek istemiyoruz. Mahkeme sonuçlandıktan sonra görüşümüzü ve düşüncelerimizi açıklayacağız'' diye konuştu.

Kaynak: AA