Phoenix Mars'a Yaklaştı; Ama İneceği Şüpheli

Phoenix Mars'a Yaklaştı; Ama İneceği Şüpheli

Amerikan Uzay Araştırma Dairesi'nin (Nasa) 9 Ay Önce Mars'tan "Su Örnekleri Almak Üzere" Uzaya Gönderdiği Phoenix, Kızıl Gezegene Yaklaştı. Ancak Örnek Almadan Önce Nasa'nın Önünde Büyük Bir Sorun Bulunuyor: Phoenix, Mars'ın Yüzeyine Nasıl İnecek?

Phoenix Mars'a Yaklaştı; Ama İneceği Şüpheli

Amerikan Uzay Araştırma Dairesi'nin (NASA) 9 ay önce Mars'tan "su örnekleri almak üzere" uzaya gönderdiği Phoenix, kızıl gezegene yaklaştı. Ancak örnek almadan önce NASA'nın önünde büyük bir sorun bulunuyor: Phoenix, Mars'ın yüzeyine nasıl inecek?

İstatistiki veriler iç açıcı değil. İnsanoğlunun bugüne kadar Mars'a düzenlediği bilinen seferlerin yüzde 55'inde gönderilen araçlar Mars'ın yüzeyine inmeyi başaramadı. Phoenix'in Mars'a sorunsuz bir şekilde inmesi için 25 Mayıs'ta denenecek olan yere iniş tekniği ise 32 yıl önce kullanılmış bir yöntem.

NASA'nın uzay araştırmaları dairesinde yardımcı yönetici olan Ed Weiler, "Bu gezi, hafta sonu babaannelere yapılan ziyaretler gibi değil" diyerek işin önemini vurguladı. Weiler, bugün düzenlediği basın toplantısında Mars'a kazasız bir uzay aracı indirmenin çok zor ve riskli olduğunu kaydetti. Bugüne kadar Mars'a uzay araç indirme girişimlerinin yarısından çoğunun başarısızlıkla sonuçlandığını hatırlatan Ed Weiler, Phoenix'in 25 Mayıs günü TSİ 01:36'da iniş yapacağını kaydetti.

Ancak önemli olan iniş yaptıktan sonraki 15 dakika olduğunu belirten Weiler, bu süre içinde hiçbir şekilde Phoenix ile irtibat kurulamayacağını söyledi. 15 dakika, Phoenix'in gönderdiği radyo sinyallerinin dünyaya ulaşma süresi.

Phoenix, yaylı sistemler ve hava yastığının kullanıldığı Spirit ve Opportunity adlı uzay araçlarının aksine dümen roketi sistemiyle Mars'ın yüzeyine indirilmeye çalışılacak. Yetkililer, bu sistemin ayrıca daha ağır ekipmanların uzay aracıyla taşınabilmesini sağladığını belirtiyorlar. NASA, bu sistemi en son 1970'te ikiz Mars Voyager adlı uzay araçlarında denemişti.

NASA, 1999 yılında Mars Polar Lander adlı uzay aracında roket ateşlemeli bir iniş sistemi kullanmıştı. Ancak proje beklenmedik bir şekilde sonlanmıştı. Orada ne olduğu ise hala gizemini koruyor.

Weiler, "Başarılı olabilmek için her şeyi yaptılar; ancak Mars'ın sorun çıkarmasıyla biliniyor" diye ekledi.

Kaynak: CHA