Peyamner: "Halilzad Erdoğan'ın Sözlerine Önemsiz Dedi"

Peyamner: "Halilzad Erdoğan'ın Sözlerine Önemsiz Dedi"

Peyamner İnternet Sitesi, ABD'nin Eski Bağdat Büyükelçisi Olan ve BM Temsilciliğine Atanan Zalmay Halilzad, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kerkük Konusunda Söylediklerini "Dikkate Almadıklarını" Söyledi.

Peyamner:

Peyamner internet sitesi, ABD'nin Eski Bağdat Büyükelçisi olan ve BM temsilciliğine atanan Zalmay Halilzad, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kerkük konusunda söylediklerini "dikkate almadıklarını" söyledi.

Peyamner internet sitesinde yayınlanan bir haberde, Halilzad'ın Erdoğan'ın sözlerini "önemsiz sözler" olarak değerlendirdiği bildirildi. Habere göre Halilzad, Irak daimi anayasanın egemenliğinin Federal bir Irak çerçevesinde korunacağını belirterek bu anayasanın da Irak'taki sorunların giderilmesi konusunda ana çözüm niteliğinde olduğunu söyledi.

Halilzad, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'yle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Iraklıların dışında başkalarının Irak'ın içişleri üzerine açıklamalarda bulunmasının kabul edilemez" dedi.

YAZICIOĞLU'NDAN SERT TEPKİ

Halilzad'ın bu sözlerine Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'ndan sert tepki geldi. Yazıcıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, "Sormak lazım senin Irak'ta ne işin var? Sen kimsin? Orada ne arıyorsun? Senin temsil ettiğin ABD'nin, Irak'ta işi ne? ABD askerlerinin işi ne? Orası senin toprağın mı? Tarihte senin hiç toprağın oldu mu? Bütün tarih boyunca senin kültürel, siyasi ve antropolojik olarak hangi ilgin ve izin var da orada geziyor, konuşuyorsun? Sana sormazlar mı ki sen ne geziyorsun orada diye" dedi.(ANKA)