Petrol Varisleri Fransa?Da Ortaya Çıktı

Petrol Varisleri Fransa?Da Ortaya Çıktı

Miras Davası 1955'de Başladı

Petrol Varisleri Fransa?Da Ortaya Çıktı

MİRAS DAVASI 1955'DE BAŞLADI

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Teksas Eyaletinde arsa satın alan 4 ortaktan biri olan Bingöl asıllı Mahmutoğlu Hüseyin Kodat'ın varisleri Fransanın Strasbourg kentinde yaşıyor. Kodat'ın torunları olan varisler harekete geçtiler.

Dört ortak tarafından Teksas'da satın alınan arsada çıkan petrol'le beraber arsanın değeri paha biçilmeyecek kadar arttı. Ortaklardan Mahmutoğlu Hüseyin Kodat'ın Fransada yaşayan torunları ilginç miras olayını tüm ayrıntılarıyla değerlendirdi. Strasbourg kentinde yaşayan, inşaat sektöründe çalışan varisler Enver(33),Aydın(44),Emre (28), Mehmet(36), Muzaffer(46), Halifi(33)Kodat miras olayın yeni olmadığını çok eskiye 1955 yılına uzandığını anlattı. Varis, Kodat kardeşler '1955 ve 1991 yılında Amerikadan bir heyetin memleketimiz Bingöl'ün Sancak köyüne geldiler'.

'Amerikalı heyetin Teksas'daki arsa için köy muhtarından Kodat ailesiyle görüşmek istediği öğrenildi'. Köy muhtarın Kodat ailesine karşı olumsuz tutumu yüzünden heyete Kodat ailesin fertleri hayatta değil hepsi öldü diye yanlış bilgi verildiğini anlatan Kodat kardeşler 1915 yılında Amerikaya giden dedem Mahmutoğlu Hüseyin Kodat'ın 1938 yıllarında Türkiye döndükten sonra vefat ettiği tek oğlu olan babamız Rıza Kodat'ın(75)halen sağ Elazığ'da yaşadığını bildirdi.

SAYGI YÜZÜNDEN İLGİLENEMEDİK

Varisler 'biliyorsunuz bizde büyüklerin dediği olur,büyüklerin arasına girilmez önemli işlerde büyüklerin dediği yapılır bizde aynen bunu uyguladık'. Miras davası için köye gelen Amerikalı heyete köy muhtarın bizi çekemediği için babamızı,bizleri tüm Kodat ailesini ölü göstermesi yüzünden babam Rıza Kodat kırıldı. Madem devlet bizi öldü diye gösterdi bende bu miras konusunu artık duymak istemiyorum diye geri çekildi. Elazığ'da yaşayan baba Rıza Kodat'ın halen kızgın olduğunu anlatan torunları babamız istemese de biz artık bu işin peşini bırakmayacağız diye konuştular.

AMERİKADA NEDEN ARSA ALINDI?

Torunlarına büyük servet bırakan dede Mahmutoğlu Hüseyin 1923 Cumhuriyet kurulduktan sonra soyadı kanunuyla Kodat soyadını aldı. Bundan bir asır önce 1915 yılında Amerikaya giden Kodat Amerikada yaşayan kardeşin vefatı üzerine Amerikada cami ve müslüman mezarlığı yaptırmak için dört ortakla beraber arsaya ortak olduğu öğrenildi. Strasbourg'ta yaşayan Kodat kardeşler dedemiz 1938 yılında Türkiye'ye gelip kısa zaman sonra Amerikaya dönmeden vefat ettiğini yinelediler. Bugüne kadar mirasçılardan Bursa, Frankfurt, Strasbourg'tan varisçiler çıktığını anlatan Kodat kardeşler artık herşey açığa çıkmalı Türkiye'de bizimle bu hassas konu üzerinde ilgilenmesini beklediklerini ifade ettiler.

HASTANE VE EĞİTİME YATIRIM

Kodat kardeşler miras düşerse güneydoğu Anadolu bölgemize iyi hizmet verecek okumaya muhtaç çocuklara görekemli bir eğitim merkeziyle hastane yaptırmayı düşündüklerini söylediler.