Petrol-İş Üyeleri 1 Saatlik İş Bıraktı

Petrol-İş Üyeleri 1 Saatlik İş Bıraktı

30.05.2011 10:41 | Son Güncelleme: 30.05.2011 10:41
Petrol-İş Üyeleri 1 Saatlik İş Bıraktı

Petrol-İş üyeleri, "Toplu İş Sözleşmesi sürecinin iyi yönetilmediği ve Hükümetin talepleri dikkate almadığı" gerekçesiyle sendikaya bağlı kamu iş yerlerinde 1 saatlik iş bırakma eylemi yaptı.

Petrol-İş üyeleri, "Toplu İş Sözleşmesi sürecinin iyi yönetilmediği ve Hükümetin talepleri dikkate almadığı" gerekçesiyle sendikaya bağlı kamu iş yerlerinde 1 saatlik iş bırakma eylemi yaptı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, kamu toplu iş sözleşmeleri sürecinde, ilgili sendikalarca doğru işlemediğini, Türk-İş Yönetim Kurulunun da doğru planlama ve koordinasyonu gerçekleştirmediğini ileri sürdü.

Türk-İş Yönetim Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Toplu İş Sözleşmelerinden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın yaptığı görüşmelerde şu ana kadar toplu iş sözleşmesi konusunda ciddi bir gelişme sağlanamadığını kaydeden Öztaşkın, Türkiye genelinde 101 iş yerinde 230 bin işçiyi kapsayan kamu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin, ilgili işçi sendikaları ile kamu işveren sendikaları ve iş yeri yetkililerinin katılımıyla sürdürüldüğünü ifade etti.

Petrol-İş'in, kamu toplu iş sözleşmeleri için temel yaklaşımının, kazanılmış hakların korunması ve 4857 sayılı yasanın esnek çalışmaya ilişkin hükümlerinin toplu iş sözleşmelerinde yer almaması olduğunu belirten Öztaşkın, şöyle devam etti:

"Sendikamız temel yaklaşımını ayrıca, düşük ücretlerin iyileştirilmesi ve iş yerlerindeki ücret dengesizliklerinin giderilmesi, iş yerlerinde ilk giriş ücretlerinin işletmedeki genel ücret seviyesi ile eğitim ve kalifikasyon da dikkate alınarak, en düşük memur maaşları da gözetilerek 1. 500 liradan az olmayacak şekilde belirlenmesi, ücret zamlarının birinci yıl için yüzde 20, ikinci yıl için gerçekleşen enflasyon +4 puan olması, çerçeve protokolüne iş yeri sorunlarının çözümünü engelleyecek hükümlerin konmaması, yılbaşındaki ücret seviyelerinin yıl sonuna kadar korunmasını sağlayacak tedbirlerin alınması, işletmelerdeki müteahhit-taşeron uygulamalarına son verilmesi şeklinde belirlemiştir.

Sendikamızca, belirlenen bu ilkesel yaklaşımlar doğrultusunda 6. 250 üyemiz adına TPAO, BOTAŞ, ETİ MADEN, MAKİNA KİMYA, Afyon ALKOLOİD iş yerlerinde şu ana kadar 3'er görüşme gerçekleştirilmiş, 60 günlük yasal görüşme süreci tamamlanmıştır. Bu aşamadan sonra uyuşmazlık prosedürüyle resmi ara bulucu tayin edilip, çalışmaya başlayacak daha sonra da grev yasağı kapsamında olan iş yerlerimizde Yüksek Hakem Kurulu süreci başlayacak, grev yasağı kapsamında olmayan iş yerlerimizde ise grev ile ilgili prosedürler başlayacaktır. "

Bazı sendikalar için genel çerçeve protokolünün imzalanması toplu iş sözleşmelerinin tamamen bittiği anlamına gelse de kendilerinin toplu sözleşme sürecini böyle değerlendirmediklerini belirten Öztaşkın, çerçeve protokolünün dışındaki taleplerin gerçekleşmesi, iş yerlerine özgü sorunların çözümü ile ücret dengesizliklerinin giderilmesi için mücadele ortaya koyacaklarını bildirdi.

Sendika olarak, bu yılki toplu iş sözleşmelerinin temel stratejisinin genel seçimler dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini kararlaştırdıklarını ifade eden Öztaşkın, şunları kaydetti:

"Bu doğrultudaki görüşlerimizi de Türk-İş Başkanlar Kuruluna taşıdık. Türk-İş Başkanlar Kurulunda da bu yönde karar alınmasına rağmen ne yazık ki bu süreç, bazı sendikalarca doğru işletilmemiş hem de Türk-İş Yönetim Kurulu doğru planlama ve koordinasyonu gerçekleştirememiştir. Konfederasyonumuz Yönetim Kuruluyla Sayın Başbakan ve Toplu İş Sözleşmelerinden sorumlu Sayın Devlet Bakanı'yla şifai görüşmeler yapılsa da şu ana kadar toplu iş sözleşmelerinde ciddi bir gelişme olmamıştır.

Gerek Toplu İş Sözleşmesi sürecinin iyi yönetilememesi gerekse hükümetin taleplerimizi görüşmek üzere henüz ciddi bir tavır içerisine girmemesi nedeniyle bugün, sendikamıza bağlı bütün kamu iş yerlerinde 1 saat geç işbaşı yaparak tepkilerimizi ortaya koyuyoruz. "

- ANKARA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

title