Petrol-iş Sendikası Genel Başkanı Öztaşkın: - ''koç Grubu, Rafineri Çıkış Fiyatına 3 Günde Bir Zam Yapıyor'' - Haberler
Haberi Paylaş

Petrol-iş Sendikası Genel Başkanı Öztaşkın: - ''koç Grubu, Rafineri Çıkış Fiyatına 3 Günde Bir Zam Yapıyor''

Petrol-iş Sendikası Genel Başkanı Öztaşkın: - ''koç Grubu, Rafineri Çıkış Fiyatına 3 Günde Bir Zam Yapıyor''

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, ''Koç Grubu, rafineri çıkış fiyatına 3 günde bir zam yapıyor'' dedi.

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, ''Koç Grubu, rafineri çıkış fiyatına 3 günde bir zam yapıyor'' dedi.

Öztaşkın, sendikasının Yarımca Şubesi 10. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, örgütlü oldukları Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ'de (TÜPRAŞ) özelleştirme sürecinin devam ettiğini anımsatarak, yargı aşamasındaki özelleştirme sürecinde Danıştay Genel Kurulunun son kararı vereceğini bildirdi.

Kararın en kısa sürede çıkmasını arzuladıklarını belirten Öztaşkın, şöyle konuştu:

''Daha önce yürütmeyi durdurma kararını veren Danıştayın bu kararında ısrarcı olacağını, Tüpraş'ı gerçek sahibine, kamuya iade edeceğini umuyorum. Türkiye'nin rafinal açığı var. Bu açık ithalat yoluyla giderilmeye çalışılmaktadır. Kurulacak yeni bir rafineri akaryakıt ihracatının önüne geçecektir. Tüpraş eğer kamuda kalmış olsaydı 10 milyon ton kapasiteli yeni bir rafineri yapılması planlanıyordu. Özelleştirme süreciyle birlikte, projesi hazırlanan, Devlet Planlama Teşkilatı'ndan onayı alınan plan askıya alındı. Koç Grubu, yargıyı etkileyebilmek adına (Yatırımlar devam edecek) diye açıklama yapsa da gerçeğin bu olmadığını biliyoruz.''

Öztaşkın, Koç Grubu'nun, Tüpraş'ın devri için gerekli olan 4 milyar doları öz kaynaklarıyla değil, kredi kullanarak karşıladığını, 10 milyon ton kapasiteli bir rafineriye yeniden 4-5 milyar dolar yatırım yapmasına ihtimal vermediklerini bildirdi.

Dünyanın en pahalı akaryakıtını Türkiye'nin tükettiğini dile getiren Öztaşkın, şöyle devam etti:

''Tüpraş kamu kuruluşuyken dünya genelindeki fiyat değişimleri, 7 günlük periyot baz alınarak fiyatlara yansıyordu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve Koç Grubu, bu periyodu 3 güne indirdi. Bunun anlamı şu oluyor, Koç Grubu, rafineri çıkış fiyatına 3 günde bir zam yapıyor. Tüpraş'ın özel sektöre devredilmesinin olumsuz etkileri şimdiden gözlemleniyor.''

-EKONOMİK GELİŞMELER-

Ekonomik sıkıntıların son günlerde etkisini daha çok hissettirdiğini, bu durumun, hükümetin kendine özgü bir ekonomik programı olmamasından kaynaklandığını ileri süren Öztaşkın, şunları kaydetti:

''Dolar yüzde 18'lik artış yaşadı, faizler yüzde 13,5'dan yüzde 17'ye yükseldi. Yalnızca bu gelişmelerin yaşanmasının bile hazineye maliyeti 5-6 milyar dolardır. İç ve dış borcun milli gelire oranını da yüzde 5 artırmıştır. Bunun anlamı yoksullaşma sürecinin devam ettiğidir.''

Öztaşkın, göstergelere göre bu yıl için düşünülen enflasyon hedefinin tutturulmasının mümkün olmadığını iddia ederek, ''Bütçeye 5-6 milyar dolarlık bir yük geldiğine göre bu yükün bir biçimde karşılanması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde toplumun önüne yeni bir 'kemer sıkmayı' içeren ekonomik program konacaktır. Yüksek enflasyonda dolayı ücretler düşecek, dolaylı, dolaysız yeni vergiler gündeme gelecek, bütçedeki yük yeni bir istikrar paketiyle giderilmeye çalışılacaktır'' diye konuştu.

-SENDİKALARIN BİRLEŞMESİ-

Sendikaların tüm gelişmelere karşı ortak önlemler alarak mücadele etmesi gerektiğini savunan Öztaşkın, sözlerini şöyle tamamladı:

''Sendikal hareket gücü ve etkinliğini yitirdi. Sendikalar, kendilerine çekidüzen vermek, izledikleri strateji ve politikaları yenilemek durumundalar. Birleşmeyi gündemlerinin ilk sıralarına almalılar. Türkiye'de üç konfederasyonda 96 işçi sendikası var. Bunlardan 54'ü toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili. Bu sendikaların da toplam üye sayısı yalnızca 700 bin civarında, oysa sigortalı çalışan işçi sayısı 6,1 milyon. Giderek küçülen, bölünmüş, parçalanmış yapılarıyla, güçlü ve etkili bir sendikacılık söz konusu olamaz. Ortaya hiçbir ön şart sürmeden birleşmeyi gündemimize almamız gerekiyor.''

Daha sonra, mevcut başkan Yaşar Erbaş'ın hazırladığı tek listeyle seçimlere gidildi.

AA - Son Dakika Haberleri

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title