Petrol-iş Bursa Şubesi Başkanı Han: - ''gübre Sektöründe Doğalgaz Fiyatları Düşürülmeli'' - Haberler
Haberi Paylaş

Petrol-iş Bursa Şubesi Başkanı Han: - ''gübre Sektöründe Doğalgaz Fiyatları Düşürülmeli''

Petrol-iş Bursa Şubesi Başkanı Han: - ''gübre Sektöründe Doğalgaz Fiyatları Düşürülmeli''

Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Bursa Şubesi Başkanı Nuri Han, gübre sektöründe doğalgaz fiyatlarının düşürülmesini istedi.

Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Bursa Şubesi Başkanı Nuri Han, gübre sektöründe doğalgaz fiyatlarının düşürülmesini istedi.

Han, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de ve dünyada gübre sanayiinin durumu ile Gemlik Gübre Sanayi A.Ş'nin kapanmaması için önerilerin bulunduğu bir rapor hazırladıklarını ve bu raporu milletvekilleri ile bakanlıklara göndereceklerini bildirdi.

Doğalgaz fiyatlarının yüksek olmasının Türk gübre sanayiini zor duruma soktuğunu anlatan Han, azotlu gübre üretim maliyetlerinde amonyağın payının yüzde 70, amonyak üretiminde ise doğalgazın payının yüzde 90 düzeyinde olduğunu ifade etti.

Han, bu durumun doğalgaz fiyatlarının gübre üretiminin sürdürülmesi ve fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir yer tuttuğunu gösterdiğini söyledi.

Han, yıllık 330 bin ton kapasiteli Gemlik Gübre Sanayi A.Ş'nin Türkiye tarımı için gerekli kimyevi gübreleri üretmek, temin etmek, satmak ve ulusal savunma için patlayıcıların esasını teşkil eden nitrik asit ve teknik amonyum nitratı üretmek, sanayide kullanılan azot bileşiklerini sağlamak amacıyla kurulduğunu hatırlattı.

3 Kasım 1978 tarihinde kurulan, 30 Haziran 1987'den itibaren de Türkiye Gübre Sanayi A.Ş'ye (TÜGSAŞ) bağlı olarak faaliyet gösteren fabrikanın Nisan 2004'te özelleştirildiğini anlatan Han, fabrikanın 1998 yılına kadar neredeyse yüzde 100 kapasiteyle çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:

''Doğalgaz fiyatlarının yükselmesiyle birlikte, üretilen amonyak maliyetlerinin artması nedeniyle amonyak ithal edilmeye başlanmış ve bu tesis devre dışı bırakılarak koruma altında bekletilmiştir. Özelleştirmenin ardından alıcı şirket, 10 milyon dolar yatırım yaparak Eylül 2005 tarihinde amonyak tesisini yeniden üretime geçirmiştir. Gübre sektöründe doğalgaz fiyatları düşürülmeli. Doğalgaz fiyatlarında iyileştirmeler yapılmaması halinde Gemlik Gübre Fabrikası ve amonyak tesisi kapanmak zorunda kalacaktır.''

AA - Son Dakika Haberleri

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title