Petraeus ve Crocker, Hazırladıkları Irak Raporunu Temsilciler Meclisi'ne Sundu

Petraeus ve Crocker, Hazırladıkları Irak Raporunu Temsilciler Meclisi'ne Sundu

ABD'nin Irak'taki Birliklerinin Komutanı Orgeneral David Petraeus ve Irak Büyükelçisi Ryan Crocker, Hazırladıkları Irak Raporunu Temsilciler Meclisi'ne Sundu.

Petraeus ve Crocker, Hazırladıkları Irak Raporunu Temsilciler Meclisi'ne Sundu

ABD'nin Irak'taki birliklerinin komutanı Orgeneral David Petraeus ve Irak Büyükelçisi Ryan Crocker, hazırladıkları Irak raporunu Temsilciler Meclisi'ne sundu.

Yapılan oturumda Demokrat Parti başkan adayı Joseph Biden, ABD'nin Irak'taki komutanı Petraeus'un Bağdat ve çevresindeki asker artırımını siyasi barışa dönüştürmekte başarısız olduğunu söyledi. Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Biden, "Asker sayısını artırmaya son verip, güçlerimizi geri çekmeye başlamalıyız" dedi. Tecrübeli senatör, "Asker artırımından sonra Irak, siyasi uzlaşmaya daha fazla mı yaklaştı? Sünni, Şii ve Kürtler arasındaki cinayetleri durdurmak için operasyonlar devam edecek mi? Bu

ülkedeki tecrübe ve gözlemlerime göre, her iki sorunun cevabı da hayır" diye konuştu. Petraeus, dün kongrede yaptığı açıklamanın özetini belirteceğini vurgulayarak, "2008 Temmuz'undaki büyük çekilme öncesi 4 tugay ile 2 büyük deniz taburu 2008'in ilk 7 ayında çekilecek" ifadelerini kullandı. Petraeus, Irak'ta bulundukları zaman içinde bir çok deneyime sahip olduklarını söylerken, Irak'ta geleceğe bakarak adımlar atmanın hem çok zor olduğunu, hem de çok tehlikeli olduğunu vurguladı.

Irak Büyükelçisi Crocker ise, "Irak'ta bulunduğumuz zaman içinde kazandığımızı iddia edebileceğimiz tek bir zaferimiz bile olmadı. Geçmişte bir şeyleri başarabilmek adına beklentilerimiz oldu, ama bunlar gerçekleşmedi. Ben beklenti içinde olmayacağım hiçbir zaman" dedi.

Öte yandan, oturumun gerçekleştiği dakikalarda Code Pink adlı barış eylemcileri, "Diplomasi barış içindir, işgal için değil" sloganları attı.

(İHA-EA-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA