Peşmergeden IŞİD'e Ağır Darbe

Peşmergeden IŞİD'e Ağır Darbe

IŞİD ile savaşan Irak ordusunun Tikrit'e ilerleyişi yavaşlarken, peşmerge güçleri uluslararası koalisyonun hava desteğiyle Kerkük yakınlarındaki 3 köyü IŞİD'den geri aldı.

Peşmergeden IŞİD'e Ağır Darbe

Kuzey Irak'ta Kerkük kırsalında IŞİD ile savaşan peşmerge güçleri bölgedeki Vahda, Saad ve Halid köylerini örgütün elinden kurtardı. Yakınlardaki Şames ve Cedid köylerinde ise çatışmalar devam ediyor. Peşmergeye IŞİD'e karşı saldırılarında uluslararası koalisyon güçleri de hava desteği sağlıyor.

IŞİD AĞIR KAYIPLAR VERDİ

Kürt kaynaklarından alınan bilgiye göre çatışmalarda IŞİD ağır kayıp verdi. Perşembe gününden bu yana saldırılarını sıklaştıran peşmerge dört günde 19 köyü IŞİD'den geri aldı. Havice köyü ve Türkmen yerleşimi olan Beşir köyü de kuşatma altında. Beşir köyündeki kuşatmada peşmergeye Türkmen milisler de destek veriyor.

KESKİN NİŞANCILAR HIZI KESİYOR

Irak'ta dikkatlerin asıl yoğunlaştığı iki haftadır devam eden Tikrit operasyonu ise yavaşlamış durumda. Tikrit'e yaklaşan Irak ordusunun hızı keskin nişancı ateşi nedeniyle kesildi. Operasyona 20 bin civarında Irak askeri ve İran destekli Şii milisler katılıyor.

SADDAM HÜSEYİN'İN DOĞDUĞU ŞEHİR

Başkent Bağdat'ın 140 kilometre kuzeyinde bulunan Tikrit, Selahaddin eyaletinin idari başkenti. Dicle Nehri'nin üzerindeki kent Irak'ın devrik devlet başkanı Saddam Hüseyin'in doğduğu şehir olarak biliniyor.

KOALİSYON GÜÇLERİ DE HAVADAN DESTEK VERİYOR

Uzun süredir IŞİD kontrolünde bulunan Tikrit'in kurtarılması amacıyla Irak ordusu Mart başında geniş çaplı operasyon başlatmıştı. Ordu birliklerinin ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılara ABD liderliğinde koalisyonun uçakları da havadan destek veriyor.

(Kaynak: Al Jazeera)