Peşmerge, Kerkük'teki Son İlçe Olan Altınköprü'yü de Kaybetti

Peşmerge, Kerkük'teki Son İlçe Olan Altınköprü'yü de Kaybetti

Erbil-Kerkük yolunda Irak güçleri ile çıkan çatışma sonrası Peşmerge, elindeki son ilçe olan Altınköprü'yü de kaybetti. Böylece, Kerkük'ün tamamında kontrol sağlandı.

Irak merkezi yönetim güçlerinin Kerkük'e bağlı Altınköprü kasabasında kontrolü sağladığı bildirildi.

"ALTUNKÖPRÜ'DE GÜVENLİK SAĞLANDI"

Irak Savunma Bakanlığına bağlı Savaş Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Terörle mücadele, federal polis ve Haşdi Şabi güçleri, Altunköprü'de güvenliği sağladı." denildi.

HAVAN TOPU SALDIRISI YAPILDI

Bölgedeki AA muhabirinin aktardığı bilgiye göre, Peşmerge güçleri IKBY sınırlarına çekildikten sonra çevre bölgelerden kasabaya havan topu saldırısı yapıldı.
ÇATIŞMA 3 SAAT SÜRDÜ

Irak ordusu bu sabah, Kerkük vilayetinde Kürt peşmerge güçlerinin kontrolündeki son bölge olan Altınköprü'yü ele geçirmek için harekete geçti. Ordu ve peşmerge arasında yoğun çatışmalar yaşandı.

Reuters haber ajansı 3 saat süren bir çatışmanın ardından Irak birliklerinin Altınköprü'yü ele geçirdiğini bildirdi. Çatışmalar sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı ile ilgili ise henüz bir bilgi yok.

KERKÜ'ÜN TAMAMINDA KONTROL SAĞLANDI

Ajansa göre böylece Irak güçleri Kerkük vilayetinin tamamında kontrolü sağlamış oldu. Kerkük kentinin 35 kilometre kuzeybatısındaki Altınköprü'de çoğunlukla Türkmenler ve Kürtler yaşıyor.

TÜRKMEN CEPHESİ KARARGAHI YAKILMIŞTI

Kerkük'ün kuzeybatısındaki Altınköprü kasabasında bulunan Türkmen Cephesi karargâhı peşmerge tarafından yakılmıştı.

Peşmergenin karargâhtaki güvenlik görevlisini de kaçırdığı belirtilmişti. Irak Türkmen Cephesi Kerkük Teşkilat Başkanı Mehmet Seman Ağaoğlu, Irak hükûmetini bölgenin güvenliğinin sağlanması için göreve çağırmıştı.

Haberin diğer fotoğrafları: