Peru'da Hıv Virüsü Paniği

Peru'da Hıv Virüsü Paniği

Peru'da 40'a Yakın Kan Bankası, Bu Yerlerden Kan Nakli Yapılan En Az 4 Kişiye Hıv Virüsü Bulaştığının Anlaşılması Üzerine Kapatıldı.

Peru'da Hıv Virüsü Paniği

Peru'da 40'a yakın kan bankası, bu yerlerden kan nakli yapılan en az 4 kişiye HIV virüsü bulaştığının anlaşılması üzerine kapatıldı.

Peru hükümeti, durumu ulusal bir kriz olarak değerlendirirken, ülkedeki toplam 240 merkezin kapsamlı olarak kontrolden geçirileceğini duyurdu.

Virüsün bulaştığı hastaların tamamının liman şehri olan Callao'daki bir hastanede tedavi gördükleri belirlendi.

Yetkililer, Peru'daki kan bankalarının uluslararası standartları karşıladığının altını çizerek insanlara kan vermeye devam etmeleri çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanı Carlos Vallejos, "Halkı paniğe sevk etmek istemiyoruz, yapmamız gereken daha dikkatli olmak ve hastalara gösterdiğimiz özeni güçlendirmemizdir" diye konuştu.

Olay, 44 yaşındaki Judith Rivera'nın hafta başında rutin bir operasyon sırasında kendisine HIV virüsü bulaştığını basına açıklamasının ardından patlak verdi. 4 çocuk annesi Rivera, tazminat talep etmek için hukuki girişimde bulunduğunu belirtti.

Sağlık yetkilileri daha sonra aynı hastanede 3 kişiye daha HIV virüsü bulaştığını bildirdi. Peru'da sağlık sistemine darbe vuran bir diğer gelişme ise diyalize bağlanan 30 hastaya Hepatit C virüsü bulaştığının doğrulanması oldu.

(BBC-İB-İB-SN-D)