Peres Yemin Ederek Görevine Başladı

Peres Yemin Ederek Görevine Başladı

İsrail'in 9. Cumhurbaşkanı Seçilen Şimon Peres, Yemin Ederek Görevine Başladı.

Peres Yemin Ederek Görevine Başladı

İsrail'in 9. Cumhurbaşkanı seçilen Şimon Peres, yemin ederek görevine başladı.

Peres, barışa ve bilime ağırlık verdiği konuşmasında, "Barışı, yaşama saygısı olanlar yapar. Gerçekleştirmeyi düşündüğümüz barış, hem ülkemiz için yeni bir manzara oluşturacak, hem komşularımız ile yeni bir dünya kurmuş olacağız" dedi.

Meclis'te Tevrat'a basarak yemin eden Peres, törenden sonra yaptığı konuşmada, bundan sonra, "evim" olarak nitelediği Cumhurbaşkanlığı'nın her dinden, her mezhepten ve yaştan, herkese açık olacağını söyledi.

Peres, İsrail'in kurucusu David Ben Gurion'dan da övgüyle bahsettiği konuşmasında, "Ben Gurion'dan, savaşta çaresizlik içinde kazanmak gerektiğini öğrendim" dedi.

Şimon Peres, konuşmasında özellikle bilimin önemine değindi ve İsrail'in bugün ulaştığı bilimsel düzeyin, düşmanlarınca bile inkar edilmediğini dile getirdi. Bilimin, barışın da tek çözümü ve anahtarı olduğunu söyleyen Peres, "Komşularımıza da tavsiyem, yeni nesillere düşmanlık yerine bilim aşılasınlar" diye konuştu.

Peres, barış için ortaya fırsat çıktığında bunun kaçırılmaması gerektiğini söylerken, cumhurbaşkanının hem ülkesinde, hem de tüm bölgede barışa cesaret vermesi gerektiğini dile getirdi.

Peres, gün gelip Lübnan'daki teröristlerin ve Suriye'deki diktatörlerin ortadan kalkacağını ve o zaman, kuzeyde İsrail'le barış yapacak insanlar bulacaklarını belirtirken, İsrail ve Ürdün ortaklığının, Filistin'in devlet kurmasına yardımcı olacağını söyledi. Barış güçlerinin daha iyi organize olarak, Batı Şeria'da Filistinliler'in daha iyi bir yaşam sürmelerine yardımcı olacaklarını kaydetti.

İsrail'in yeni Cumhurbaşkanı, İsrail'in kaçırılan askerleri geri gelinceye dek durmayacaklarını da vurguladı.Peres'in yemin törenine eşi Sonya, bir süre önce geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle katılmadı. Eski Cumhurbaşkanı Moşe Katsav da törende bulunmadı.

Kaynak: AA