Pepe: "Made In AK Parti"

Pepe: "Made In AK Parti"

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Kurdukları Kent Ormanları ile Ormanı Vatandaşın Ayağına Getirdiklerini Anlatırken, "Made İn AK Parti" Dedi.

Pepe:

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 60 kurdukları kent ormanları ile ormanı vatandaşın ayağına getirdiklerini, bunu önümüzdeki süreçte 81 ile çıkartacaklarını anlatırken, "Made in AK Parti" dedi.

Hükümet adına söz alan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AKP iktidarında tarım sektörünün ilk defa arka arkaya pozitif büyüme kaydettiğini ifade ederken, yüzde 73'lik bir üretim artış sağlandığını bildirdi. 765 bin çiftçinin borçlarını yeniden yapılandırdıklarını anlatan Eker, 2.7 milyar YTL olan çiftçi borcunun 1.5 milyar YTL'sini sildiklerini, kalanını da üç yılda yapılandırdıklarını kaydetti. Bakan Eker, AKP hükümeti döneminde çiftçiye verilen desteğin 1 milyar 868 milyon YTL'den 2006 yılı sonu itibariyle 5 milyar YTL'ye çıkarılarak, yüzde 267'lik bir artış sağlandığını bildirdi.

Hükümet adına ikinci konuşmacı olan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye'nin hiçbir dönemde olmadığı kadar çevreyle alakalı konulara hasssasiyet gösterdiğini belirtirken, AKP döneminde çevreyle alakalı milat sayılacak işler yapıldığını savundu. Çevre için sanayileşmeyi, sanayileşme için çevreyi birbirine feda etmeyen bir politikayı çıkartılan çevre yayasıyla ortaya koyduklarını bildiren Pepe, bu yasanın ardından AB ile uyum çerçevesinde mevzuatın yüzde 50'sini Türk mevzuatına uyumlu hale getirdiklerine işaret etti. AKP döneminden önce çöplerin vahşice doğaya bırakıldığını anlatan Pepe, bütün belediyelere iktidar muhalefet ayrımı yapmadan ellerinden gelen desteği verdiklerini belirtti. Pepe, çevre ile ilgili 125 tane öncelikle projeyi AB ile öncelikli proje kapsamına alındığını ve önümüzdeki süreçte bu projelerin yaşama geçirileceğini bildirdi.

MADE IN AK PARTİ

Pepe, AKP hükümeti öncesindeki 10 yılda ormanlaşma oranının 75 bin hektar olduğunu dile getirirken, bu rakamı 2006 yılında 350 bin hektara çıkardıklarını, bu rakamın da 2007 yılında 400 bin hektar, 2008 yılında ise 500 bin hektara çıkacağını kaydetti. Pepe, bu rakamların Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç ama hiç gerçekleşmemiş rakamlar olduğunu söyledi. Pepe, 3-4 yıldan bu tarafa "Yeni yıla ağaç keserek değil ağaç dikerek girin" kampanyası düzenlediklerini ifade ederken, 40 milyon fidan dağıttıklarını bildirdi. Pepe, 60 yakın ilde kent ormanı kurduklarını, bu sayıyı yakında 81 ile çıkaracaklarını anlatırken, "Bu made in AK Parti" dedi. Pepe, kent ormanlarıyla, ormanı vatandaşın ayaklarına getirdiklerini söyledi. Pepe, kendi dönemlerinden önceki 10 yılda orman yangınlarında kaybın 14 bin 500 hektar olduğunu, kendi dönemlerinde ise 4 yılın ortalamasının 5 bin hektar olduğunu söyledi. Pepe, AKP döneminde ormanlarda illegal yapılaşma olmadığını, buna izin vermediklerini, bundan sonra da izin vermeyeceklerini kaydetti. (ANKA)