Pepe: Kaş, Milas Ve Adana'daki Yangınlar Sürüyor

Pepe: Kaş, Milas Ve Adana'daki Yangınlar Sürüyor

Bakan Pepe, Kaş, Milas Ve Adana’da Bugün Başlayan Orman Yangınları Dışında, Diğer Bölgelerdeki Yangınların Kontrol Altına Alındığını Bildirdi. Pepe, Yangınların Çıkış Kaynağının Belirlenmesi İçin Yetkililere Talimat Verdiğini De Vurguladı.

Pepe: Kaş, Milas Ve Adana'daki Yangınlar Sürüyor

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Kaş, Milas ve Adana’da bugün başlayan orman yangınları dışında kontrol altına alınamayan ya da söndürülemeyen yangın olmadığını söyledi. Yangınların çıkış nedenleri hakkında incelemelerin başladığını belirten Pepe, ihmalkarlık üzerinde durduklarını, bu nedenle riskli günlerde orman içlerinde ya da civarında piknik yapılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

ATV Ana Haber’de Ali Kırca’nın sorularını yanıtlayan Bakan Pepe, Kaş, Adana ve Milas’taki yangınların devam ettiğini söyledi. Pepe, Selçuk ve Kuşadası'ndaki incelemelerini de aktardı. Yerleşim yerlerini tehdit etmesi bakımından en tehlikeli yangın olan Selçuk yangınının tamamen söndürüldüğünü belirten Pepe, iki ilin valisi, bölge müdürlükleri, Orman Genel Müdürlüğü, 50’nin üzerinde mühendis, bin kadar görevli, 150 kadar arazöz ve yaklaşık 40 kadar hava aracıyla yangına müdahale edildiğini bildirdi.

KUNDAKLAMA MI?

Pepe, yangınlarda bir kundaklama şüphesi olup olmadığına ilişkin bir soruyu “milyonda bir ihtimal dahi olsa araştırıyoruz” diye yanıtladı. Pepe İzmir ve Aydın valileri ve Jandarma komutanları ile ilgili bakanlık birimleriyle bugün ortak bir toplantı yaptığını ve bu toplantıda yangınların çıkışıyla ilgili ihtimallerin hepsi göz önünde bulundurularak çok ayrıntılı bir çalışma yapılması talimatını verdiğini açıkladı. Pepe, “Her ihtimali göz önünde bulundurarak onunla ilgili çalışma yapıyoruz. Ama şu anda herhangi bir sabotajdan bahsetmek söz konusu değil. Arkadaşlarımız çıkış nedenleriyle ilgili sonuçları çok kısa süre içinde ulaştıracaklardır” diye konuştu.

DİKKATSİZLİK İHMALKARLIK VE GAFLET

NTV’ye de konuşan Pepe, Selçuk yangınında bir vatandaşın açık ihmalkarlığının anlaşıldığını söyleyerek, “Sabotaj da olabilir ama asıl üzerinde durmamız gereken dikkatsizlik ihmalkarlık ve gaflettir” dedi. Yangınların hafta sonunda arttığına dikkat çeken Pepe, çıkış nedenleri açısından insan unsurunun yüzde 95 olduğunu anımsattı.

BAKANLIK “MANGALI” YASAKLADI

Bakan Pepe, valiliklere bir genelge gönderildiğini, ilgili tüm taşra birimlerine talimat verildiğini açıklayarak, “Riskli günlerde vatandaşlardın ormanlık alanların içinde veya civarında piknik yapmalarına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” dedi.

SEKİZ AYDA 2533 HEKTAR ORMAN YANDI

Kaynak: ANKA