Pentex Fuarı, Gaziantep'te Açıldı

Pentex Fuarı, Gaziantep'te Açıldı

Pentex 1.Penye Tekstil ve Yan Sanayi Fuarı, Gaziantep'te açıldı.

Pentex Fuarı, Gaziantep'te Açıldı

Pentex 1. Penye Tekstil ve Yan Sanayi Fuarı, Gaziantep'te açıldı.

Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuarın açılışına Gaziantep Vali Vekili Mevlüt Kurban, Irak'ın Gaziantep Başkonsolosu Sabah S.Debbağh, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selami Yetkinşekerci, GSO Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert, GTO Başkanı Mehmet Aslan, GSO Başkan Vekili Cevdet Akınal, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Murat Özgüler, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, TÜMSİAD Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici, Penkon Derneği Başkanı Mehmet Haskaya, GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz ile firma temsilcileri ve davetliler katıldı.

Gaziantep Vali Vekili Mevlüt Kurban, açılışta yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan rekabete hazırlıklı olmak gerektiğini belirterek, "Bu rekabete hazır olmamız için disiplinli, düzenli şekilde çok çalışmamız gerek. Aksi halde yıkılmamız kaçınılmazdır. Her şey birlik olmamıza, omuz omuza vermemize bağlı. Bunun en güzel örneği Gaziantep'te var" dedi.

GSO Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da, tekstilde Türkiye'nin fason üretimden kurtulduğunu kaydederek, "Zamanında bize imar vermediler. Bırakın kim kurarsa kursun. 4 bin kişilik konfeksiyon projemiz vardı. Gaziantep'te son 15 yıldır Ortak Akıl ile hareket ediliyor. Hep bir yumruk olduk, Gaziantep kazandı. Bugün ihracatımız 5 milyar doları geçti, bu rakamı eskiden söylesen gülerlerdi. Konfeksiyonda bayan işçi önemli. Gaziantep'te bayan işçi sayısı az. Bunu aşılamak lazım" diye konuştu.

GTO Başkanı Mehmet Aslan ise, Türkiye'de kayıtsız ekonominin kayıt altına alındığını hatırlatarak, "Türkiye kayıt altına alınırken ceza sistemiyle değil öğreterek alınsın diyoruz. Öyle temel sorunlar var ki; 252 bin yeşil kartlı var. Kaldırın arkadaş yeşil kartı. Kalifiye eleman bulamıyoruz. Yeşil kartı olan sigortalı olmak istemiyor" şeklinde konuştu.

Bölgedeki gelişmelere paralel olarak konsept çalışması yaptıklarını ifade eden Aslan, şöyle devam etti:

"Çek Kanunu hakkında gece yarılarına kadar çalışıyoruz. Türkiye'yi ihracatta 2'ye katladık. Yılmak yok. Dünyayı Gaziantep'in ayağına getireceğiz, Gaziantep'i de dünyaya açacağız. Gaziantep'te yaşayan herkes el ele. Krizler de dahil hiç bir zaman boyun eğmeyeceğiz. Bu bölgeyi kalkındırmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin lokomotifiyiz, motoru biziz. Bu şehrin kurumları Türkiye'ye örnek kurumlardır. Sahipsiz değilsiniz. Bu şehir Ortak Akıl şehridir. Bu şehrin sahibi vardır, herkestir."

GSO Başkan Vekili Cevdet Akınal da, fuarın sektörde işbirliği ve yatırım yapmak isteyen firmalar açısından oldukça önem arz ettiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Biz, bu fuarla birlikte Gaziantep'teki giyim sektörümüzün gerek ulusal, gerekse uluslararası rekabet gücünün arttırılmasını hedefliyoruz. Fuarımız, aynı zamanda Türkiye'nin sektöründe ilk ve tek fuarı olma özelliğini de taşıyor. Bu fuarla birlikte sektörün yıllardır ihtiyaç duyduğu bir çalışmayı gerçekleştiriyor, sektör temsilcilerimizden gelen talepler doğrultusunda onların sesine ses veriyoruz. İnanıyorum ki, PENTEX, önemli bir üretim merkezi olduğu halde tanıtım, pazarlama ve markalaşma konularında sıkıntı yaşayan Gaziantepli firmalar için fırsat ve dönüm noktası olacak. Şunu özellikle belirtmek isterim ki, Gaziantep olarak düzenlediğimiz fuarlarımızla sadece sektörlerimizin gelişimine katkıda bulunmuyor, şehirdeki hizmet sektörünü de atağa geçiriyor bunun yanında kentimizin tanıtımına da önemli katkı sağlıyoruz. Fuarlarımız sayesinde birçok farklı ülkeden ve şehirden gelen üreticiler, satıcılar ve alıcılar Gaziantep iş dünyası hakkında bilgileniyor ve yatırım fırsatları oluşturuyor. İşte bu fuar da bunlardan sadece biri, halkanın bir parçası."

TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert de, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerini gerçekleştireceğine inandığını belirterek, "2023'te dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisinde olacağız. Daha önce Türkiye'nin hedefi yokken, şimdi 500 milyar dolar ihracat, kişi başına 25 bin dolar gelir hedefliyor. 22 bin ihracatçımız varken 500 bin ihracatçımız oldu. Bu sayının daha da artırılması gerek. Bu hedefleri sizlerle başarmak zorundayız. Birlik ve beraberliğimizin gücüyle bu seviyelere geldik. Şimdi ilk 10 büyük ekonomi arasına girmeye gözümüzü diktik. Hedefimiz, rüyamız bu" şeklinde konuştu.

TÜMSİAD Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici ise, Gaziantep'in Ortadoğu'nun ticaret merkezi konumunda bulunduğunu, bütün dünyada adından sözettiren marka kent olduğunu ifade etti.

Penkon Derneği Başkanı Mehmet Haskaya da, sektörün içinde bulunduğu durum ve yaşanılan sıkıntılar hakkında bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesilerek, stantlar gezildi. - GAZİANTEP