Pelosi ve Hoyer'e Mektup

Pelosi ve Hoyer'e Mektup

ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Parti'li Dört Milletvekili, 1915 Olaylarına İlişkin Ermeni Tasarının Genel Kurul Gündemine Getirilmemesi İçin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Demokrat Parti Çoğunluk Lideri Steny Hoyer'e Bir Mektup Gönderdi. Mektupta, 'Bu Kongre Döneminde, Ermeni Tasarısını Gündeme Getirmemenizi Talep Ediyoruz' Denildi.

Pelosi ve Hoyer'e Mektup

ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Parti'li dört milletvekili, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni tasarının Genel Kurul gündemine getirilmemesi için ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Demokrat Parti çoğunluk lideri Steny Hoyer'e bir mektup gönderdi. Mektupta, ''Bu Kongre döneminde, Ermeni tasarısını gündeme getirmemenizi talep ediyoruz'' denildi.

Mektupta, Türkiye'nin, Washington Büyükelçisini istişareler için Ankara'ya çağırdığı, Türk halkının, ABD'nin böyle bir tasarıyla ''hassas tarihi tartışmalara gereksiz yere müdahale etmesinden'' hoşnutsuz olduğu ifade edildi.

Tasarının geçmesinin, diplomatik ilişkilerin kesilmesi, Amerikan mallarının boykotu ve Türkiye'nin Irak'taki yardımlarının sona ermesi anlamına gelebileceği uyarısı yapılan mektupta, ABD'nin, özellikle Irak ve Afganistan'daki operasyonlarında Türkiye'nin desteğine ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

Türkiye'nin, İsrail ile yakın ilişkilere sahip az sayıdaki Müslüman ülkelerden biri olduğu belirtilen mektupta, ''Bugün Türkiye, dünyanın sarsıntılı bir bölgesinde hayati ortak ve müttefik. Bu ilişkiyi daha fazla risk altına sokmamalıyız'' denildi.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin tasarıyı kabul etmesinin zaten Türk-Amerikan ilişkilerine zarar vermiş olduğu belirtilirken, tasarıyı Genel Kurul gündemine getirmenin, Türkiye'nin Ermenistan ile uzlaşması gibi amaçlara ulaşılmasını engelleyeceği ve ABD'nin Irak'taki askerlerine zarar vereceği ifade edildi.

Mektupta, ''Hiçbir Temsilciler Meclisi tasarısı bu sonuçları elde etmeye değmez. Lütfen 106 sayılı karar tasarısını veya benzer bir tasarıyı Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na getirmeyin'' ifadesi kullanıldı.

Kaynak: AA