Pelosı-barroso Görüşmesi

Pelosı-barroso Görüşmesi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Brüksel Temasları Çerçevesinde Bugün AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile Biraraya Geldi. Görüşmede, Önümüzdeki Hafta Almanya'nın Potsdam Şehrinde Düzenlenecek Olan G8 Liderler Zirvesinde de Ele Alınacak İklim Değişikliği Gibi Konuların Yanı Sıra ABD ve AB Arasındaki İlişkilerin Ele Alındığı Açıklandı.

Pelosı-barroso Görüşmesi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Brüksel temasları çerçevesinde bugün AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile biraraya geldi. Görüşmede, önümüzdeki hafta Almanya'nın Potsdam şehrinde düzenlenecek olan G8 liderler zirvesinde de ele alınacak iklim değişikliği gibi konuların yanı sıra ABD ve AB arasındaki ilişkilerin ele alındığı açıklandı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, AB Komisyonu Başkanı Barroso ile Belçika'nın başkenti Brüksel'de biraraya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Barroso, "AB olarak G8 liderler zirvesi öncesi ele alınacak konularla ilgili sayın Pelosi ile görüş alışverişinde bulunduk ve önemli bir yol kat ettik. G8 liderler zirvesinde 2012 yılından sonra izlenecek uluslararası iklim politikası için 13 ülkenin liderleri Aralık ayında Endonezya'da biraraya gelecek. Uluslararası toplumun

buna ilgi duyacağına inanıyoruz" dedi. Pelosi ise, "Sanayisi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, küresel ısınmaya karşı dünya standartlarına uygun bir komite kurulmalı. Bu komiteler, çevreye aşırı derecede karbon bırakan ülkeleri denetleyerek, işleyişin kurallara göre olmasını sağlamalı" diye konuştu.

(İHA-EA-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA