Pehlivanlar Gülnar'da Er Meydanına Çıktı
Haberler » Yerel » Pehlivanlar Gülnar'da Er Meydanına Çıktı - Haberler

Pehlivanlar Gülnar'da Er Meydanına Çıktı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Geleneksel Karakucak Güreşleri’nin ikinci günü Gülnar’da gerçekleşen müsabakalar, kıran kırana mücadelelere sahne oldu.

Pehlivanlar Gülnar'da Er Meydanına Çıktı

tarafından bu yıl 3.'sü düzenlenen Geleneksel Karakucak Güreşleri'nin ikinci günü 'da gerçekleşen müsabakalar, kıran kırana mücadelelere sahne oldu.


Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Gülnar'a kazandırılan Gülnar Mesire Alanı'nda kurulan er meydanında yapılan müsabakalara, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı , Mersin milletvekilleri Baki Şimşek ve Hacı Özkan, Gülnar Kaymakamı İsmail , İlçe Jandarma Garnizon Komutanı Özkan Çömez, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Aktan, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda Gülnarlı katıldı.


Müsabakalar öncesi konuşan Başkan Burhanettin Kocamaz, geleneklerimize ve kültürümüze sahip çıkmanın önemine değindi. 3. Geleneksel Karakucak Güreşleri'ne bu yıl Gülnar ilçesini de ilave ettiklerini dile getiren Kocamaz, "Bizler Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, 3 yıldır Mersin'in yaylalarında, etkinlikler yapıyoruz. Bu etkinliklerde 5 gün üst üste ata sporumuz güreşi sizlerle buluşturuyoruz. Müsabakalara Türkiye'nin iftiharı olan milli güreşçilerimiz de katılıyorlar. Bu yıl müsabakalara Gülnar'ı da ilave etmiş olduk. Ata sporumuza, gelenek ve göreneklerimize, milli değerlerimize sahip çıkmamız lazım" dedi.


Ülke olarak zor bir süreç geçirdiğimizi belirten Kocamaz, Türk milletinin vatanına ve bayrağına nasıl sahip çıktığını bütün dünyaya gösterdiğini de ifade etti. Yapılan hain saldırılar dolayısıyla etkinlikler kapsamında yer alan konserleri iptal ettiklerini söyleyen Kocamaz, "Maalesef Türk milletini tarih boyunca haritadan silmek isteyen hainler, bugün de Türkiye'de o kötü düşüncelerini hayata geçirmek için hemen her gün katletmekte ve Türk milletinin üzüntüsüne neden olmaktadır. Türk milleti, bu milletin nasıl bir millet olduğunu, vatana, bayrağa nasıl sahip çıkılması gerektiğini bütün dünyaya göstermiştir. Bizler bayrağımıza, vatanımıza, dilimize, dinimize sahip çıkmak durumunda olduğumuzu kendimize hatırlatmak zorundayız. Aslında bu yayla etkinlikleri akşam da konserlerle devam edecekti. Ancak bu ülkeyi bölmek isteyen hainler, bizleri derin bir acıya boğarak, programımızı değiştirmek zorunda bıraktı. Daha refah, daha huzurlu günlerde sizleri o etkinliler ile buluşturmak istiyoruz" şeklinde konuştu.


Gülnarlıların dünyanın her yerinde bulunduğunu ve güçlü bir lobi oluşturduklarını söyleyen MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ise "Hem 30 Ağustos hem Gülnar'ın 100. yıl kutlamaları dolayısıyla Gülnar için özel günler yaşanıyor. Gülnar gerçekten nüfusu az olmasına rağmen lobisi çok kuvvetli olan bir ilçemiz. Dünyanın her yerinde bulunan Gülnarlıların yılın belli dönemlerinde ve böyle özel günlerde buraya, bu güzel Gülnarımıza ziyarette bulunmalarını ve sahip çıkmalarını diliyorum" diye konuştu.


Gülnar Kaymakamı İsmail Pendik de Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Geleneksel Karakucak Güreşleri'nin Gülnar'ın 100. yıl kutlamaları ile birlikte ilçeye renk kattığını ifade etti. Pendik, ata sporumuzu yaşatan bu tür etkinliklerden memnuniyet duyduğunu belirterek, "Pehlivan, tarihi pehlivanlarla dolu ve bugün de böyle genç ve güçlü pehlivanlar yetiştiren bir milleti asla bölemeyeceksiniz. Yok edemeyeceksiniz" ifadelerini kullandı.


Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Karakucak Güreşleri'ne bu yıl Gülnar'ın eklenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel ise "Gülnarımıza bu alanı kazandıran ve bu yıl ilçemizi bu müsabakalara dahil eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Başkanımız 'Ata sporumuz olan güreş bize yakışır, Gülnar'a yakışır, Toroslar'a yakışır, Türk milletine yakışır' dedi ve bizi bu güzel etkinlikle buluşturdu" dedi.


Ülkemizde ve dünyada çok sayıda başarı elde etmiş, Ayyıldızlı bayrağımızı göndere çektirmiş güreşçilerin yer aldığı er meydanında, 260 sporcu kıyasıya mücadele etti. Eleme müsabakaları sonrasında +96 kiloda başpehlivanlar kategorisinde İsa Göçen birinci olurken, Adem Uzun ikinci oldu. Selim Ercan ve Dursun Duran ise üçüncülüğü paylaştı. - MERSİN

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler