Pegasus Havayolları Uçağının Kaçırılması

Pegasus Havayolları Uçağının Kaçırılması

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Diyarbakır-istanbul Seferini Yapan Pegasus Havayolları'na Ait Yolcu Uçağının Kaçırılması ile İlgili Bir Açıklama Yaptı.

Pegasus Havayolları Uçağının Kaçırılması
10.04.2007 21:32 | Son Güncelleme: 10.04.2007 21:32

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Diyarbakır-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağının kaçırılması ile ilgili bir açıklama yaptı. Yıldırım, hava korsanın emniyet güçleri tarafından sorgulandığını belirterek, Pegasus Havayolları'nın da yolcuları İstanbul'a götürmek üzere Ankara'ya bir uçak gönderdiğini bildirdi.

Bakan Yıldırım, bakanlıkta yaptığı açıklamada, 17.40 tarifeli yolcu uçağının kalktıktan yarım saat sonra kuleye kokpit aracılığı ile kaçırıldığı bilgisinin geldiğini söyledi. Yıldırım, Mehmet Gökşin Göl isimli hava korsanının uçağın önce Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilmesini istediğini, havaalanına yaklaşıldığında ise fikrini değiştirerek Tahran'a gitmek istediğini söylediğini ancak pilotun Ankara'ya yaklaşması nedeniyle uçağı Esenboğa Havalimanı'na indirdiğini kaydetti. Yıldırım, uçağın etrafından güvenlik güçlerinin çevreyi kontrol altına aldıktan sonra yolcuların uçaktan tahliye edilmesi için çalışma başlattıklarını belirterek, emniyet güçlerinin kısa bir süre içinde korsanı yakaladıklarını ifade etti. Yolcuların tahliye edilerek ifadelerine başvurulduğunu anlatan Yıldırım, Pegasus Havayolları'nın yolcuları İstanbul'a götürmek üzere Ankara'ya bir uçak gönderdiğini bildirdi.

Korsanın uçağı kaçırma amacına ilişkin herhangi bir açıklama yapıp yapmadığının sorulması üzerine Yıldırım, "Hayır. Şahıs uçaktan alınıp emniyet güçlerince sorgulanmaya götürüldü. Şuana kadar herhangi bir amacına yönelik bir bilgi alamadık" dedi. Yıldırım, bundan sonra emniyetin bütün boyutları ile soruşturma yapacağını ve konunun arka planının ne olacağını aydınlatacağını söyledi.

Bir gazetecinin, korsanın kokpite girme isteğinin doğru olup olmadığı sorusuna Yıldırım, "Evet doğru. Yaşanan kaçırma olaylarından sonra kokpit kapılarına şifre konuldu. Artık yolcular, ilgisiz biri, hatta kabin görevlisi bile kokpite izin almadan giremiyor. Bu emniyet tedbiri tüm şartlarda uygulanıyor. Bu olayda da hava korsanı, yolcu bölümü ile kokpit arasında çalışmasını sürdürdü" diye cevap verdi.

Korsanın üzerinde bomba olup olmadığı sorusuna Yıldırım, bu iddiaların asılsız çıktığını söyledi. Korsanın cep telefonundan kumandalı bombası olduğunu ifade ettiğini ancak bunun asılsız çıktığını kaydeden Yıldırım, korsanın herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı olup olmadığı sorusuna ise "Hayır" diye cevap verdi.

Korsanın uyuşturucu kullanıp kullanmadığına ilişkin soru üzerine ise Yıldırım, "Bu konuyla ilgili çok şeyler söylendi ancak işin bu tarafı takdir edersiniz ki bizi ilgilendirmiyor. Emniyet tüm yönleri ile soruşturuyor. Sabıkası varsa araştırıyor, tüm çalışmaları yapıyor" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, yolcular arasıda Diyarbakır milletvekilleri olup olmadığı sorusuna ise, "Tek tek yolcu listesini incelemedim. Yabancı uyruklu vatandaşlarımız var. Bizim için önemli olan tüm yolcularımızın sapa sağlam kurtulmasıdır. Milletvekili yada diğer vatandaşlarımız arasında ayrım yoktur" diye cevap verdi. Yıldırım, konunun Başbakan Erdoğan'a da telefonla bildirildiğini söyledi.

(SC-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA

Şu an buradasınız: Pegasus Havayolları Uçağının Kaçırılması - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 13.7.2020 09:26:24. #1.14#
title