Patronun Hakareti Üzerine İşten Ayrılan Tazminat Alabilecek

Patronun Hakareti Üzerine İşten Ayrılan Tazminat Alabilecek

Yargıtay, çalıştığı iş yeri sahibinin küfürlü hakaretine maruz kalan işçiye tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Yargıtay, patronunun hakareti nedeniyle işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti.

PATRONUNUN HAKARETİNE MARUZ KALAN İŞÇİ MAHKEMEYE BAŞVURDU

Ankara'da çalıştığı iş yeri sahibinin küfürlü hakaretine maruz kalan işçi, 5. İş Mahkemesi'nin yolunu tuttu. Davacı işçi, iş akdinin haksız olarak feshedildiğini, işe girmesinde referans olan şahıs ile davalının arasında sıkıntılar çıkınca kendisine karşı olumsuz tutum ve tavır sergilendiğini öne sürdü.

iŞÇİ, TAZMİNAT VE FAZLA MESAİ ALACAKLARINI TALEP ETTİ

İşverenin kendisini gördüğü her yerde hakaret ve küfrettiğini, fesih günü de işverence hakaret edilerek işten kovulduğunu ileri süren işçi, kıdem ve ihbar tazminatları ile genel tatil, hafta tatili ve fazla mesai alacaklarını talep etti.

DAVALI PATRON, DAVANIN REDDİNİ İSTEDİ

Mahkemede savunma yapan davalı patron ise, davacının devamsızlık yaptığını savunarak davanın reddini istedi.

PATRONUN HAKARETİ ÜZERİNE İŞTEN KOVULAN TAZMİNAT ALABİLECEK

Mahkeme, davalının iş sözleşmesini fesihte haklı olduğuna hükmetti. Bunun üzerine davacı işçi kararı temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza atarak, davalı işverenin hakareti üzerine davacının 6 günlük kanuni süre içerisinde iş akdini iş yerine gelmemek şeklinde eylemli olarak feshettiğine hükmetti. Mahkemece kıdem tazminatının kabulü gerekirken reddedilmesinin yasaya aykırı olduğuna dikkat çeken Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını bozdu.

YORUMLAR (5)

  • İŞİN GERÇEĞİ:
    Bu dünyada herkes bir üst amirinden hakarete uğrar fırça yer bu kaçınılmazdır, amma bir üst bu işi abartır sürekli hale getirir çekilmez ederse birileri de o sadiste çekilmez edebilir.
  • MEMET:
    İş bulmak ne zor biliyor musunuz. Birde patronumu şikayet edeceğim. Keşke iş bulsam da günde 10.000 defa sövse ben razıyım ona. Eve gidip karımın dırdırından patronun sövmesi daha iyi. Kendisi evlenince işi bıraktı hemen neymiş evisin reisi çalışır eve ekmek getirmiş. Hem boş dolaşıyor hem dırdır yapıyor, ben ise her hamallık yapıyorum. Evde yemek bile yapmıyor psikolojimi bozdu. Erkek hakları nerede? bunları kim susturacak neden evlenince işi bırakırlar ben anlamıyorum. Allah kurtarsın beni
    YOL YORDAM: Bu dünyada isportacılık da var. Milyonlarca aile böyle geçiniyor. Çoğu zaman da maaşlı işten daha iyi olabiliyor.
    AKIL VERİCİ: Kardeş . Sen bu karıyı boşa
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.