Patlamaya Parça Tesirli Bomba Yol Açmış

Patlamaya Parça Tesirli Bomba Yol Açmış

İstanbul Valisi Güler AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Önündeki Patlamada Yaralanan 10 Kişiden 4'ünün Ameliyata Alındığını, 3'ünün İse Tedavilerinin Ayakta Yapıldığını Bildirdi.

Patlamaya Parça Tesirli Bomba Yol Açmış
01.12.2008 20:06 | Son Güncelleme: 01.12.2008 20:06

İstanbul Valisi Muammer Güler AK Parti İstanbul İl Başkanlığı önündeki patlamada yaralanan 10 kişiden 4'ünün ameliyata alındığını, 3'ünün ise tedavilerinin ayakta yapıldığını bildirdi. Güler, patlamaya parça tesirli bombanın yol açtığını söyledi.

Vali Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ile Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giderek, buradaki yaralıların sağlık durumları hakkında bilgi aldı.

Güler, buradan ayrılırken gazetecilere, olayda toplam 10 kişinin yaralandığını, bunlardan 4'ünün durumunun ağır olduğunu, yaralılar arasında basınçtan etkilenenler de bulunduğunu söyledi.

Gazetecilerin, olayın oluş şekli ve patlayıcıya ilişkin sorulara Vali Güler, ''araştırmanın devam ettiği'' yanıtını verdi.

İstanbul Valisi Muammer Güler ile Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu daha sonra Memorial Hastanesi'ne gitti.

Vali Güler buradan ayrılırken yaptığı açıklamada da olayda yaralanan 2 polis memuru ve 2 güvenlik görevlisinin, kaldırıldıkları hastanelerde ameliyata alındıklarını, bazılarının ameliyatlarının sürdüğünü bildirdi.

Ameliyata alınan 2 polis memuru ve 2 güvenlik görevlisinin sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğunu kaydeden Güler, gazetecilerin patlayıcının türünü sorması üzerine patlamaya parça tesirli bombanın yol açtığını kaydetti.

Bir başka soru üzerine de Güler, ''Paketin kargo ya da kurye ile gelip gelmediği, patlamanın x-ray cihazından geçirilirken olup olmadığının araştırıldığını, elde edilen delillerin incelendiğini'' söyledi.

''Kesin olarak 'şudur' demem, şu anki aşamada mümkün değil. Eksiklikler olur'' şeklinde konuşan Vali Güler, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın da İstanbul'a gelerek olayla ilgili bilgi alacağını dile getirdi.

Vali Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Demokratik ve siyasi ortamın değişmez unsurlarından olan siyasi partilerimize karşı yapılan bu tür saldırıları şiddetle kınıyoruz. AK Parti binasına yönelen bu saldırı başka anlamlar da ifade etmektedir. İstanbul'da bütün siyasi partilerin binalarının korunması görevimiz sıkı şekilde devam etmektedir. İktidar partisinin, muhalefet partisinin ve diğer partilerin her zaman bu tarz tehditler altında olması söz konusudur. Belirli terör örgütlerinin bu tarz faaliyetlerini biliyoruz. Bunlarla ilgili bağlantıları kurmaya çalışıyoruz.

AK Parti İl Başkanlığı binasının önünde, arkasında gerekse binanın içinde 24 saat esasına uygun olarak gerekli koruma tedbirlerimiz sürdürülüyordu. AK Parti yönetiminin kendi güvenlik önlemleri, özel güvenlik şirketleriyle ilgili tedbirleri de vardı, ama böylesine tedbirlere rağmen bu tür bir olayın meydana gelmesi de mümkün.''

Bir gazetecinin, ''Yakalanan var mı?'' sorusu üzerine, ''Şu an takipte olanlar var, şüphelilerle ilgili çalışmalar var'' bilgisini veren Güler, ''Görgü tanıklarından elde edilen tespitler var. Bütün bunların değerlendirmeleri yapılıyor'' dedi.

Vali Güler, olayda yaralanan 10 kişiden 4'ünün durumunun ağır olduğunu ve ameliyata alındığını, 3 kişinin ise tedavileri ayakta yapıldıktan sonra taburcu edildiğini belirtti.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu da ''Her hafta rutin olan Yürütme Kurulu toplantımızı yapıyorduk. Saat 14.30 civarında toplantıya başladık. Yaklaşık 15 dakika sonra patlama ile biz de toplantı salonundan girişe doğru indik'' dedi.

Çok yoğun bir dumanın merdiven boşluğunu kapladığını anlatan Babuşcu, şunları kaydetti:

''Görevli arkadaşlarımızı yaralı olarak gördük. İlk etapta onların hastaneye sevklerini sağladık. Emniyetimiz hızlı bir şekilde olay yerine intikal etti. Olay yeri uzmanları da bombanın mahiyetiyle ilgili gerekli tetkikleri yaptılar. Biz de yapılacak incelemelerin sonucunda ne olduğunun ortaya çıkmasını bekliyoruz. Bize intikal eden herhangi bir tehdit söz konusu değildi. Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili, 'nasıl daha iyi hizmet kalitesini ortaya koyabiliriz' diye toplantı halindeydik. Kimi hedef almışlardı, amaçları neydi? Terörün bu safhada mahiyeti kestirilemez. Böyle bir terör hadisesiyle muhatap durumda kaldık, olan bu.''

Toplantının içeriğine ilişkin soru üzerine Babuşcu, ''Önümüzdeki yerel seçimlerle ilgili temayül yoklamalarını önümüzdeki çarşamba İstanbul'un tamamında yapmayı planlıyorduk. Onunla ilgili çalışmalarımızı koordine etmek üzere bir toplantı gerçekleştiriyorduk'' dedi.

Olayın ardından Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Kemal Uzunaksu ve Cahit Aytekin ile polis memurları Hüsnü Uyan, Okan Bucak ve Deniz Bölükbaşı'nın kaldırıldığı öğrenildi.

Memorial Hastanesi'nde 3 yaralının bulunduğu, bunlardan birinin kadın polis memuru Tuğba Akcan, diğer 2'sinin de binanın güvenlik görevlileri Cem Güngör ile Gürkan Türet olduğu belirtildi.

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Hasan Turhan ve Sinan Yıldırım'ın ise tedavileri ayakta yapıldıktan sonra taburcu edildiği kaydedildi.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title