Patates Üreticileri Devletten Yardım Bekliyor - Haberler
Haberi Paylaş

Patates Üreticileri Devletten Yardım Bekliyor

AA - Haberler | Yerel
Patates Üreticileri Devletten Yardım Bekliyor

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, depolarda bozulmak üzere bekleyen, elde kalan milyonlarca ton patatesi devletin satın alıp, Suriye'den gelen mültecilere, Van'daki depremzedelere dağıtmasını önerdi.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, depolarda bozulmak üzere bekleyen, elde kalan milyonlarca ton patatesi devletin satın alıp, Suriye'den gelen mültecilere, Van'daki depremzedelere dağıtmasını önerdi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın talimatı ile Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından patates üreticileri ve ihracatçıları Nevşehir'de, Ticaret Borsası Salonunda düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Üreticilerin ve ihracatçıların, patates stoklarının nasıl eritilebileceği konusunda görüş alış verişinde bulunulduğu toplantıda konuşan Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, "Depolarda bozulmak üzere bekleyen milyonlarca ton patatesi devlet satın alıp, Suriye'den gelen mültecilere, Van'daki depremzedelere dağıtsın" dedi.

Bu öneriyi Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerine de sunduklarını belirten Ekiz, üreticilerin elinde kalan ve depolarda çürümeye yüz tutan patateslere bu şekilde kısa vadeli bir çözüm getirilebileceğini vurguladı.

Ekiz, patates stokunun ancak devletin satın alması ile eritilebileceğine dikkat çeken Ekiz, "Devlet patatesleri satın alarak, askeri birliklere, öğrenci yurtlarına, fakir ve yardıma muhtaç ailelere, Suriye'den gelen mültecilere, Van'daki depremzedelere dağıtabilir ve sorun kısa vadede çözülür" dedi.

Patateslerin elde kalmasının iç piyasadaki arz talep dengesizliğinden kaynaklandığını ifade eden Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak da, sorunun devlet eliyle çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Ekonomi Bakanlığı Tarım Dairesi Başkanı Tayfun Kılıç da, üreticilerin sorunlarını ilgili bakanlıklara ileteceklerini belirterek, patates üreticisinin sorununu çözebilmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Toplantıya, patates üreticileri ve ihracatçılarının yanı sıra Derinkuyu Kaymakamı Mithat Can Kutluca, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Kenan Şahin, Kaymaklı Belediye Başkanı Halit Elma, AK Parti Derinkuyu İlçe Başkanı Serdar Pala ile Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Yavuş Şen de katıldı.

Toplantıya katılanlar daha sonra Vali Abdurrahman Savaş'ı da ziyaret ederek, patates üreticilerinin sorunları ile ilgili görüş alış verişinde bulundu.

- NEVŞEHİR

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title