Pasardis: "Türkiye'nin Tutumunu Rapor Edeceğiz"

Pasardis: "Türkiye'nin Tutumunu Rapor Edeceğiz"

Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Hristodulos Pasardis, Güney Kıbrıs'ın, Türkiye'nin, Ada'nın Kıyı Bölgelerindeki Olası Petrol ve Doğalgaz Rezervlerinin Araştırılmasıyla İlgili Olarak Rum Yönetimine Yönelik Açıklamasını, Birleşmiş Milletler (BM) ile Avrupa Birliği'ne (AB) Rapor Edeceklerini Söyledi.

Pasardis:

Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Hristodulos Pasardis, Güney Kıbrıs'ın, Türkiye'nin, Ada'nın kıyı bölgelerindeki olası petrol ve doğalgaz rezervlerinin araştırılmasıyla ilgili olarak Rum yönetimine yönelik açıklamasını, Birleşmiş Milletler (BM) ile Avrupa Birliği'ne (AB) rapor edeceklerini söyledi.

Hristodulos Pasardis, Rum bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Biz, planladığımız gibi ilerliyoruz" diyen Rum sözcü, Türkiye'nin tutumuyla ilgili olarak BM ve AB'ye verecekleri raporu, gün içinde sunacaklarını kaydetti.

Türkiye'nin tutumunu "kışkırtıcı" olarak niteleyen sözcü, Türkiye'nin tavrıyla ilgili bir soru üzerine, "Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın kışkırtıcı açıklamasına yönelik dünkü tepkimize ekleyecek başka birşeyimiz yok" dedi.

Pasardis, ''Ne Türkiye'nin ne de 'yasadışı rejimin' (KKTC) hiçbir söz hakkı olmadığı ve yalnızca yasal 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ni ilgilendiren böyle bir konuyu kamuoyunda tartışma içine girmeyeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: AA