Paris Yakınlarındaki Sözde Soykırım Anıtı Çalındı

Paris Yakınlarındaki Sözde Soykırım Anıtı Çalındı

Alexis Govciyan: Şu Aşamada Saldırıyı İnkar Yasası ile Bağdaştırmak Doğru Değil Fransa'nın Başkenti Paris'in Banliyölerinden Chaville'de Bulunan Sözde Ermeni Soykırımı Anıtının Kaidesinden Söküldüğü Bildirildi. Anıtın Bronz Bölümünün Dün Gece veya Bu Sabah Erken Saatlerde Çalındığı Sanılıyor.

Paris Yakınlarındaki Sözde Soykırım Anıtı Çalındı

Alexis Govciyan: Şu aşamada saldırıyı inkar yasası ile bağdaştırmak doğru değil Fransa`nın başkenti Paris`in banliyölerinden Chaville`de bulunan sözde Ermeni soykırımı anıtının kaidesinden söküldüğü bildirildi. Anıtın bronz bölümünün dün gece veya bu sabah erken saatlerde çalındığı sanılıyor.

Fransız polisi saldırının, Fransa Ulusal Meclisi tarafından onaylanan inkar yasasını protesto etmek için yapılmış olabileceği ihtimalinin kuvvetli olduğunu belirtmekle birlikte, anıtın metal bölümünü satmak isteyen hırsızlarından da şüphelenildiğini kaydetti.

Fransa`daki Ermeni lobisinin önde gelen isimlerinden Alexis Govciyan ise DHA`ya yaptığı açıklamada saldırıyı doğrulamakta birlikte su aşamada kimseyi suçlamak istemediğini vurguladı. Polisin konuyla ilgili soruşturma başlattığını belirten Govciyan, ¨İki gün önce kabul edilen yasa ile bu saldırı arasında bağ kurmak şu aşamada adil olmaz¨ dedi.

Bölge Ermeni Kilisesinin başkanı da 2002` de açılan anıtın çalınan bronz kısmının çok ağır olduğunu ve üzerinde ermenice yazılar bulunduğunu vurguladı. Ermeni cemati üyeleriyse kısa süre içinde anıtın yerine yenisinin yapılacağını söyleyerek şu aşamada birilerini suçlamanın yanlış olduğunu belirtti.

Fransa Ulusal Meclisi sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan ve hapis ile para cezası öngören yasa tasarısını Perşembe günü onaylamıştı.

Kaynak: DHA