Paris'teki Darfur Konferansı

Paris'teki Darfur Konferansı

Darfur Krizine Çözüm Bulunması Amacıyla Tertiplenen Konferans, Aralarında ABD, Çin, Fransa'nın da Bulunduğu 18 Ülkenin Dışişleri Bakanları ve Uluslararası 6 Kuruluşun Katkılarıyla Fransa'nın Başkenti Paris'te Yapılıyor.

Paris'teki Darfur Konferansı

Darfur krizine çözüm bulunması amacıyla tertiplenen konferans, aralarında ABD, Çin, Fransa'nın da bulunduğu 18 ülkenin dışişleri bakanları ve uluslararası 6 kuruluşun katkılarıyla Fransa'nın başkenti Paris'te yapılıyor.

Paris'te Uluslararası Konferans Merkezi'nde başlayan Darfur'daki katliama son vermeyi hedefleyen konferansa Sudan Hükümeti katılmıyor. Konferans öncesi ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, sabahın erken saatlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Elysee Sarayı'nda biraraya geldi. Darfur'da olup bitenleri "soykırım" olarak nitelendiren Amerikan yönetiminin, bu görüşünü Fransa'ya aktardığı söyleniyor. Sarkozy'nin kurduğu kabinede Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten eski Sosyalist Sağlık Bakanı

Bernard Kouchner'in dışişleri bakanlığı görevini üstlenmesiyle birlikte Darfur konusu, Fransa'nın gündeminde ağırlık kazanmaya başladı.

Sudan Hükümeti'nin uzun süren diplomatik baskılar sonucu Darfur'daki 7 bin kişilik Afrika Birliği kuvvetinin 20 bin kişilik Birleşmiş Milletler gücü ile takviye edilmesini 2 hafta kabul etmiş olmasına rağmen, bu gelişme ABD ve bazı Batı ülkelerini tatmin etmedi. Bu nedenle Paris'te Darfur krizine çözüm konferansı düzenlendi.

(TS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA