Paris'te Kazak Türkleri'ni Buluşturan Nevruz Şöleni

Paris'te Kazak Türkleri'ni Buluşturan Nevruz Şöleni

Fransa Kazak Türkleri Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Kazakistan'dan Bir Uçak Dolusu Yazar, Sanatçı, Siyaset ve Bilim Adamlarından Oluşan 70 Kişilik Heyeti, Avrupa'nın Birçok Başkentinden Gelen Yüzlerce Kazak Türk'ü ile Buluşturup, Fransa'nın Başkenti Paris'te Nevruz Şöleni Yaptı.

Paris'te Kazak Türkleri'ni Buluşturan Nevruz Şöleni

Fransa Kazak Türkleri Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Kazakistan'dan bir uçak dolusu yazar, sanatçı, siyaset ve bilim adamlarından oluşan 70 kişilik heyeti, Avrupa'nın birçok başkentinden gelen yüzlerce Kazak Türk'ü ile buluşturup, Fransa'nın başkenti Paris'te Nevruz şöleni yaptı.

Paris'te ilk olarak yapılan Nevruz şölenine katılmak için gelen milli giysili Kazak Türkleri, Champs-Elysee Caddesi üzerindeki kutlamanın gerçekleştiği salona, çevrede bulunan Fransızlar'ın meraklı bakışları arasında girdi. 40'a yakın ülke diplomatının katıldığı kutlamaya Paris'teki Kazakistan Büyükelçiliği'nin Paris'te görevli diplomatik misyon şeflerini özel olarak davet ettiği görüldü. Programda milli kıyafetiyle arya söyleyen opera sanatçısı genç bir kız sahne aldı ve söylediği aryalarla büyük alkış topladı. Ellerinde sazlarıyla sahneye gelen, kadın ve erkek iki yarışmacı atışma yaptı. Ozanlar birbirine atışmada üstünlük sağlamak için salondaki davetlilere yönelik ve Fransız edebiyatı ile Paris üzerine söyledikleri deyişlerle bol bol alkış aldı. Daha sonra sahne alan aşıklar, ellerindeki sazı adeta konuştururken, Orta Asya'nın hüzün dolu eserlerini seslendiren genç kemancılar ise Kazak Türkleri'ni hüzünlendirdi. Kaval çalan bir başka Kazak ise yine salonu dolduran kalabalık tarafından büyük alkış aldı.

(TS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA