Paris'te 1 Mayıs Gösterileri Kaçak İşçi Eylemine Döndü

Paris'te 1 Mayıs Gösterileri Kaçak İşçi Eylemine Döndü

Fransa'nın Başkenti Paris'te Düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlamalarında Alanları Göçmen İşçiler ile Oturma ve Çalışma İzni Olmayan Afrikalı Göçmenler Doldurdu.

Paris'te 1 Mayıs Gösterileri Kaçak İşçi Eylemine Döndü

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarında alanları göçmen işçiler ile oturma ve çalışma izni olmayan Afrikalı göçmenler doldurdu.

Fransa'da geleneksel 1 Mayıs kutlamalarına bu seneki katılım geçen yıllara oranla daha az oldu. Başkent Paris'te 1 Mayıs için toplanan işçi sendikaları da geçen yıllara oranla fazla bir taraftar bulamazken, meydanlar başkentteki göçmen işçiler ile çoğunluğu siyah Afrikalı oturma ve çalışma izni olmayan kaçak göçmenlere kaldı. Paris'te 1 Mayıs gösterilerine katılan işçi sendikaları, bu yılki gösterilerde işçi emekli aylıkları ile alım gücünün düşmesini hükümet aleyhinde slogan atarak protesto etti.

İşsizlik ve işçi çıkarılmalarının durdurulmasını isteyen göstericiler, sık sık Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy aleyhinde slogan attı.

1 Mayıs gösterilerine katılmak istemediğini belirten bir Fransız, "1 Mayıs İşçi Bayramı olmaktan çıktı. Toplanma meydanları kebap salonuna döndü. Kebap kokusu 3 gün üzerimizden çıkmıyor" diyerek sitem etti. Paris'te yaşayan göçmen işçilerin eylemine dönüşen 1 Mayıs'ta, genelde kendi ülkelerindeki rejime muhalif olan gruplar, gösterilerin yapıldığı güzergah boyunca kendi dilleriyle slogan atıp şarkılar söylemesiyle kutlandı. Gösteri kortejinin son kısmında yer alan Türk sol örgütleri ile terör örgütü PKK yanlısı gruplar, Türkiye aleyhine slogan atıp, devrim şarkıları söyledi. Sık sık 'Öcalan'a özgürlük' sloganı atan göstericilerin sayılarında, geçen yıllara oranla büyük düşüş olduğu görüldü.

(TS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA