Paris: Paris'te Bir Grup Türk, Ermeni Yasasını Protesto Etti

Paris: Paris'te Bir Grup Türk, Ermeni Yasasını Protesto Etti

Fransa'nın Başkenti Paris'in Bastille Meydanı'nda, Fransa Ulusal Meclisi Tarafından 12 Ekim 2006 Günü Kabul Edilen Sözde Ermeni Soykırımını İnkar Edenleri Cezalandırma Yasasını Protesto Etmek İçin Bugün Bir Gösteri Düzenlendi.

Paris: Paris'te Bir Grup Türk, Ermeni Yasasını  Protesto Etti

Fransa'nın başkenti Paris'in Bastille Meydanı'nda, Fransa Ulusal Meclisi tarafından 12 Ekim 2006 günü kabul edilen sözde Ermeni soykırımını inkar edenleri cezalandırma yasasını protesto etmek için bugün bir gösteri düzenlendi.

Talat Paşa Komitesi'nin kararlaştırdığı gösteri, Fransız polisi tarafından izin verilmemesi üzerine ertelenirken, iptalden habersiz bir grup Türk, ellerinde Türk bayraklarıyla Bastille Meydanı'na gelerek, yasa aleyhine gösteri yaptı. Ellerinde büyük bayraklar taşıyan, çoğunluğu genç kızlardan oluşan bir grup gösterici, "Biz buradayız. Hadi bizi tutuklayın!", "Nerde kaldı ifade özgürlüğü", "Fransa iki yüzlü olmayı bırak, Ermeniler Fransız vatandaşı ise biz de Fransız vatandaşıyız", "Ermeni yalanlarına inanma Fransa, Ermeni soykırımı yoktur, olmamıştır" şeklinde sloganlar attı. Polis, göstericileri çember içine alarak hareket etmelerini önledi. Ağızlarını bantlayan genç kızlar, "Fransa, demokrasinin beşiğiyiz diye iddia ettiğiniz ülkenizde ifade özgürlüğümüzü yok sayıyorsunuz" dedi.

Göstericiler ağızlarına yapıştırdıkları yapışkan bantlarla, "Siz bizi böyle görmek istiyorsunuz. Ama bunun demokrasiyle bağdaşır hiçbir tarafının olmadığını biz size hatırlatıyoruz" şeklinde konuştu.

Göstericiler arasında başındaki mavi beresinde Türkiye yazan bir gösterici kız, gösterinin izinsiz olmasıyla ilgili olarak, "Demokratik bir ülkede söz söyleme, hakkımı isteme hakkına sahibim. Terör yapmıyorum, iftira atmıyorum, bize karşı atılan iftiranın aslı olmadığını demokratik bir hak olarak Fransız halkının duyması için yasal hakkımı kullanıyorum" dedi.

Gösterinin daha evvel iptal edildiğini gösteri yerinde öğrendiğini söyleyen çok sayıda kişi, "Biz zaten şoke olduk. Göstericinin iki katı jandarma ve sivil polis vardı, haberimiz olsaydı boşuna gelmemiş olurduk" derken, çoğunluğu gençlerden oluşan göstericiler, ellerinde getirdikleri bayraklarla meydanda yaklaşık 3 saat bekledi. Polisin kendilerini dar bir alan içinde tutması üzerine olaysız olarak dağılan göstericiler, bu tür benzeri gösterileri her fırsatta yapacaklarını ve yalanlar son buluncaya kadar protestolara devam edeceklerini söyleyerek, Bastille Meydanı'ndan ayrıldı.

Kaynak: İHA