Paris: Irak'ta Bakanlık Çalışanlarının Kaçırılması

Paris: Irak'ta Bakanlık Çalışanlarının Kaçırılması

Unesco Başkanı Koichiro Matsuura, Irak Yüksek Eğitim Bakanlığı'ndan Kaçırılan Çalışanların Serbest Bırakılmasını İstedi.

Paris: Irak'ta Bakanlık Çalışanlarının Kaçırılması

UNESCO Başkanı Koichiro Matsuura, Irak Yüksek Eğitim Bakanlığı'ndan kaçırılan çalışanların serbest bırakılmasını istedi.

Irak'ta Yüksek Eğitim Bakanlığı'ndan onlarca çalışanın kaçırılmasının ardından konuyla ilgili olarak bir bildiri yayınlayan UNESCO Başkanı Matsuura, "Bakanlık çalışanlarını kaçıranlara, esirleri derhal serbest bırakmaları çağrısında bulunuyorum. Bu insanlar sağlıklı ve güvenli bir şekilde serbest bırakılmalılar" dedi.

Irak'ın aydın ve entelektüellere olan ihtiyacının her zamankinden daha fazla olduğunu söyleyen Matsuura, "Son zamanlarda Irak'taki şiddet olaylarına karışanlar, ülkenin aydın ve entelektüel kesimini hedef alıyor. Bu saldırılar Irak'ın demokrasi ve barış içinde yaşamasına ve başarılı bir yeniden yapılandırmayı önlüyor" diye konuştu.

Bugün başkent Bağdat'taki Yüksek Eğitim Bakanlığı binasına gelen üniformalı ve silahlı bir grup, Bakan Abed Dhiab El Ujaili'ye göre 100, kaçırılıp daha sonra serbest bırakılanlara göreyse 40 kadar kişiyi kaçırdı. İlk olarak 3, daha sonra da 12 kişi gözleri bağlı olarak farklı yerlerde serbest bırakılmıştı.

Kaynak: İHA