Paris: Fransa'da Kurban Bayramı
Haberler » Dünya » Haber

Paris: Fransa'da Kurban Bayramı

Paris'te Camiler, Sabahın Erken Saatlerinde Bayram Namazı Kılmak İsteyen Müslümanlar'la Dolup Taştı. Fransa'da Yaşayan Kuzey Afrikalı Müslümanlar Bir Gün Evvel Kurban Bayramını Kutlamaya Başlarken, Fransa'daki 500 Bine Yakın Türk, Bayramı Türkiye ile Aynı Gün Kutlamaya Başladı.

Paris: Fransa'da Kurban Bayramı

Paris'te camiler, sabahın erken saatlerinde bayram namazı kılmak isteyen Müslümanlar'la dolup taştı. Fransa'da yaşayan Kuzey Afrikalı Müslümanlar bir gün evvel Kurban Bayramını kutlamaya başlarken, Fransa'daki 500 bine yakın Türk, bayramı Türkiye ile aynı gün kutlamaya başladı.

Fransa'da yaşayan Müslümanlar, bayram namazı kılmak için sabahın erken saatlerinde camilere koştu. Erken gelenler camilerde namaz kılacak yer bulurken gecikenler, ikinci aşamada bayram namazını kıldı. Geçen yıllarda olduğu gibi bu bayramda da bayram namazına en büyük ilgiyi Türkler gösterdi. Vatandaşlarımız, Paris'te bulunan camilerin hiçbirinde yer kalmayınca Diyanet İşleri Başkanlığı'na ait Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Camisi'nde geçen Ramazan bayramında olduğu gibi iki aşamalı namaz kılındı. Yarım saat arayla kılınan bayram namazını Müslümanlar, cami dışında kendi aralarında sohbet ederek bekledi.

Pazar günü Fransa'daki belediyelerin kurban kesilmesi için belirlediği mezbahaların çalışmaması ve pazartesi gününün ise yılbaşı tatili olmasından dolayı Fransa'da yaşayan Müslümanlar, kurban kesmek için bayramın üçüncü günün beklemek zorunda. Fransa'da yaşayan Türklerin çoğunluğu kurban kesmek yerine kurbanlarını bağışlamayı tercih ederken, bazı vatandaşlarımız da kurbanlarını, bayramı geçirmek üzere gittikleri Türkiye'de kesiyor.

Müslüman dini bayramlarında tatil olmayan Fransa'da bu yıl bayramın yılbaşına gelmesinden dolayı vatandaşlarımız tatil yapabiliyor.