Paris: Fıdh, AB Ülkelerinin Rusya'ya Baskı Yapmasını İstedi

Paris: Fıdh, AB Ülkelerinin Rusya'ya Baskı Yapmasını İstedi

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (Fıdh), Paris'te Düzenlediği Basın Toplantısıyla, Rusya'yı Çeçenistan ve Kafkaslar'da Sistemli Bir İşkence Uygulamak ve Rejim Karşıtlarını Suikastla Durdurmaya Çalışmakla Suçladı.

Paris: Fıdh, AB Ülkelerinin Rusya'ya Baskı Yapmasını İstedi

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH), Paris'te düzenlediği basın toplantısıyla, Rusya'yı Çeçenistan ve Kafkaslar'da sistemli bir işkence uygulamak ve rejim karşıtlarını suikastla durdurmaya çalışmakla suçladı.

FIDH yönetiminden Antoine Bernard'ın yönettiği Uluslararası Basın Merkezi'ndeki toplantıya, Rusya'da öldürülen gazeteci Anna Politkovskaya'nın çalıştığı Novaya Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı Vitaly Yaroshevskiy, İnsan Hakları Merkezi üyesi Svetlana Ganushkina, FIDH Doğu Avrupa ve Merkez Asya Büro Sorumlusu Sacha Koulaeva ile ünlü Fransız oyuncu ve FIDH iyi niyet elçisi Jane Birkin konuşmacı olarak katıldı. Novaya Gazetesi Yazı İşleri Müdür Yardımcısı Yaroshevskiy, Çeçenistan savaşını dünyaya duyuran ve 1999'dan beri Moskova'nın Çeçenistan politikasına yönelik eleştirileri nedeniyle 'istenmeyen gazeteci' ilan edilen Politkovskaya'nın bir suikast sonucu başından vurulmuş olarak bulunduğunu belirtti. Birkaç ay önce Polistskovkaya'nın kızı Vera'nın kullandığı aracın camlarının kırılarak içeri girilmeye teşebbüs edildiğini ve sürekli tehdit altında olduğunu söyledi. Yaroshevskov, Politkovskaya'nın insan hakları ihlalleri yüzünden eleştirdiği polis yetkilisi Sergey Lapin'den e-mail yoluyla aldığı tehditler yüzünden 2001'de Avusturya'ya sığınmak ve bir süre Başkent Viyana'da yaşamak zorunda kaldığını iddia etti. Politkovskaya'nın şikayeti üzerine 2002'de tutuklanan Lapin'in, aleyhine açılan davanın daha sonra düştüğünü, Anna'nın katilini ihbar edene 500 bin dolar (25 milyon ruble) para ödülü konulduğunu anlatan Yaroshevskiy, "Onun ölümü, yaptığı haberlere karşı kesilmiş bir ceza gibi gözüküyor" dedi.

"POLİTKOVSKAYA, PUTİN İKTİDARINDA ÖLDÜRÜLEN 13. GAZETECİ"

İnsan Hakları Merkezi Üyesi Ganushkina ise, 1999'daki işgalin ardından Çeçenistan ile ilgili yazılarını 'Kirli Savaş' adlı kitabında toplayan Politkovskaya'nın, Kasım 2002'de Moskova'daki Nord-Ost Tiyatrosu'nda rehine alma eylemi düzenlendiğinde Çeçenler ile yetkililer arasında arabuluculuk yapmış olduğunu ifade etti. Ganushkina, "Çeçen mülteci kamplarına girmesi yasaklanan Politkovskaya, 2004'te Beslan'daki rehine eylemini izlemek için Kuzey Osetya'nın başkenti Vladikafkas'a gitmeye çalışırken havaalanında Rus gizli servisleri tarafından zehirlenmişti. 2004'te insan hakları savunucularına verilen Olof Palme Ödülü'ne layık görülen Politkovskaya, Novaya Gazetesi'nde 28 Eylül'de yayımlanan son yazısında da Moskova'nın 'Çeçenizasyon' olarak bilinen politikası çerçevesinde Kremlin yanlısı Çeçen güçlerin eylemlerini kınıyordu. 7 Ekim'de Putin'in 54. yaş günü kutlanırken öldürülen Politkovskaya, 2000 yılında başlayan Putin iktidarında öldürülen 13. gazeteci" diye konuştu.

İngiltere'nin başkenti Londra'da zehirlendiği tahmin edilen ve tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak hayatını kaybeden KGB eski ajanı Aleksander Litvinenko'nun da, Londra'daki bir otelde iki Rus'la buluştuktan sonra aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığını anlatan konuşmacılar, Litvinenko'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sert muhalefetiyle tanınan bir kişilik olduğunu ve Litvinenko'nun Londra'da temas kurduğu bazı kişilerce, Rusya istihbarat servislerinin hedefinde olduğunun bilindiğini kaydetti. Konuşmacılar, eski ajanın ölmeden önce bıraktığı bir mesajında, zehirlendiğine inandığını ve Rusya rejiminin kendisini ortadan kaldırmaya çalıştığını söylediğini öne sürdü.

FIDH iyi niyet elçisi ve sinema sanatçısı Birkin ise, yaptığı duygusal konuşmada, Rusya'daki mevcut rejimin insan haklarını ihlal ettiğini, insanlara sistemli bir şekilde işkence uygulandığını savundu. Bikrin, Putin'in bilgisi dahilinde Çeçenistan'da uygulanan çok yönlü işkencelere son verilmesi için Fransa, İngiltere, Almanya gibi AB üyesi ülkelerin Rusya'ya baskı yapmasını istedi.

FIDH Doğu Avrupa ve Merkez Asya Büro Sorumlusu Koulaeva da, Çeçenistan'daki durumu, hazırlanan kısa bir belgeselle basın toplantısına katılanlara izletti ve Rusya'nın yaptığı işkencenin Çeçenistan başta olmak üzere tüm Kafkas ülkelerinde uygulandığını ileri sürdü.