Paris: Dışişleri Bakanı Gül'ün Paris Temasları

Paris: Dışişleri Bakanı Gül'ün Paris Temasları

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Fransa-türkiye İlişkilerinin Her İki Ülkeye Getireceği Çıkarlar Düşünülerek Zedelememeli" Dedi.

Paris: Dışişleri Bakanı Gül'ün Paris Temasları

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Fransa-Türkiye ilişkilerinin her iki ülkeye getireceği çıkarlar düşünülerek zedelememeli" dedi.

Üst düzey temaslarda bulunmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gelen Dışişleri Bakanı Gül, Avrupa Birliği süreci içerisinde Fransa'nın görüşlerinin önemli olduğunu vurguladı. Gül, "Bu süreç herkes tarafından desteklenir, elbette inişler çıkışlar olacaktır. Bu problemler büyütülmemeli, yapıcı yaklaşımla çözüm için uğraşılmalı. Ayrıca Fransa-Türkiye ilişkilerinin her iki ülkeye getireceği çıkarlar düşünülerek zedelememeli. Başkalarının sebebiyle bunların zedelenmesine de fırsat vermemek için hepimiz dikkat etmemiz gerekiyor. Ben Fransa ile iyi bir diyalog içerisinde olduğumuza inanıyorum. Gerek Başkan Chirac'la gerek dışişleri bakanıyla gayet yakın temaslarımız var. Bu ziyaret, ilişkilerimizi daha da pekiştirecektir. Tabii ki Fransa'nın 3. ülkeler ile olan ilişkilerini yönlendirecek değiliz. Ama dikkat edilmesi gereken konu, onlarla olan ilişkiler devam ederken kendi bildikleri istikamette ilişkilerin korunmasına dikkat etmek çok önemlidir. Elbette her iki ülkenin çıkarları vardır. Bunlar ticari, siyasi, güvenlik çıkarları olarak sıralanabilir. Bütün bunlar söz konusu olduğunda sağduyu hakim olacaktır. Ayrılıkların ve farklı düşüncelerin abartılmaması gerekir. Bunların tartışılmasından da çekinmiyoruz, önemli olan bunları abartıp, çıkarları gölgelememektir" diye konuştu.

Kaynak: İHA