Paris: Bakan Gül'ün Fransa Temasları

Paris: Bakan Gül'ün Fransa Temasları

Fransa'da Bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dış İlişkiler Enstitüsü'nde 'Türkiye-ab İlişkilerinin Geleceği" Konulu Bir Konferans Verdi. Bakan Gül, Türkiye'nin AB'ye Üyeliği Yolunda Ayrıcalık ve Ayrımcılık İstemediğini Vurguladı.

Paris: Bakan Gül'ün Fransa Temasları

Fransa'da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dış İlişkiler Enstitüsü'nde 'Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği'' konulu bir konferans verdi. Bakan Gül, Türkiye'nin AB'ye üyeliği yolunda ayrıcalık ve ayrımcılık istemediğini vurguladı.

Konferansta, Türkiye'deki reform çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Gül, reform süreci kapsamında anayasanın üçte birinin değiştirildiğini, 8 uyum paketinin kabul edildiğini ve birçok yasal ve idari düzenlemelerin hayata geçirilmiş olduğunu söyledi. Birliğe üyelik konusunda Türkiye'nin herhangi bir ayrıcalık istemediğini vurgulayan Gül, "Tek istediğimiz, Türkiye'ye diğer adaylara olduğu gibi adil ve objektif davranılması ve ayrımcılık yapılmamasıdır" dedi. Gül'ün konuşmasında değindiği bir diğer konu ise Kıbrıs oldu. Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünde izlediği yapıcı çabaya dikkat çeken Gül, "Liman ve havaalanlarımızı Rum bandıralı gemi ve uçaklara açmaya hazırız, ancak aynı zamanda Kıbrıs Türk tarafına yönelik bütün kısıtlama ve ambargoların da kalkması gerekmektedir" diye konuştu.

Konuşmasında, "AB zeminlerini kullanarak Türkiye'den tek taraflı taviz istemek, sorunun çözümüne hiçbir fayda sağlamayacaktır" diyen Gül, AB üyesi ülkelerden Türkiye'nin Kıbrıs eylem planına destek vermelerini ve Kıbrıs Rum Tarafı'nı çözüm yönünde ikna etmelerini beklediklerini söyledi.