Paris Anlaşması Haberleri

Paris Anlaşması haber, Paris Anlaşması son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Paris Anlaşması - 22.04.2021
İklim Zirvesi'nde liderler "karbon nötr" olma hedefini vurguladı
Yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırım Avustralya Başbakanı Scott Morrison da zirvedeki konuşmasında, ülkesinin halihazırda Paris Anlaşması'ndaki taahhütlerini yerine getirme yolunda olduğunu ve Glasgow'da yapılacak yeni iklim toplantısına kadar uzun vadeli emisyon azaltma hedeflerini güncelleyeceklerini ifade etti.
Paris Anlaşması - 22.04.2021
Fransa Büyükelçiliği'nden çevre konulu proje çağrısı
Fransa, farklı düzlemlerde özellikle kaliteli suya erişimi iyileştirmek, hava, su ve toprak kirliliğini azaltmak, su ve sanitasyon hizmetleri, kimyasalların ve tehlikeli atıkların yönetimi ile plastik ve mikroplastik kirliliğinin azaltılması için uluslararası bir çerçeve benimsenmesi konusunda kararlıdır. İnsan yaşamı üzerindeki etkileri halihazırda görülebilen ve yakın gelecekte daha da belirgin olacak olan iklim değişikliğinin antropojenik kökeni konusunda bilimsel fikir birliği açıktır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, 2015 yılında COP21'de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) kapsamında uygulanan Paris İklim Anlaşması büyük bir çoğunlukla ülkeler tarafından kabul edildi. Halen yürürlükte olan Paris Anlaşması tam olarak uygulanmalıdır.
Paris Anlaşması - 22.04.2021
ABD'nin ev sahipliğinde 40 ülke liderinin katılacağı 'İklim Zirvesi' bugün başlayacak
ABD Başkanı Joe Biden, 26 Mart'ta 40 ülke lideri ve Avrupa Birliği'ni (AB) İklim Zirvesi'ne davet etmişti. Biden'ın daveti üzerine söz konusu ülkeler ve AB'nin katılımı ile ABD'nin ev sahipliğinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek İklim Zirvesi bugün başlıyor. Toplamda 2 gün sürmesi planlanan zirvede, iklim değişikliğinin dünya genelinde geçim kaynakları ve yaşam üzerindeki yıkıcı etkisine karşı alınacak önlemler ve bunların ekonomik faydaları liderler arasında tartışılacak. Zirvede ele alınacak konular arasında önümüzdeki 10 yıl içinde karbon emisyonunun azaltılması, iklim değişikliğine yönelik alınan önlemlerin ekonomik faydaları ve küresel iklim değişikliği konusunda çalışan devlet dışı aktörlerin tanıtılması yer alıyor. Zirve sırasında ABD'nin tekrar katıldığı Paris Anlaşması uyarınca belirlediği 2030 hedeflerinin de açıklanacağı belirtildi.
Paris Anlaşması - 21.04.2021
Küresel enerji dönüşümü yatırımları 500 milyar doları aştı
Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için enerji dönüşümünün ivme kazanması gerektiği belirtilen rapora göre, 2011 yılında yıllık 300 milyar dolar olan enerji dönüşümü yatırımları geçen yıl küresel ölçekte 501 milyar doları aştı.
Paris Anlaşması - 21.04.2021
Birleşik Krallık emisyonları 2035'e kadar yüzde 78 azaltacak
Birleşik Krallık hükümetinin açıklamasına göre, altıncı Karbon Bütçesi kapsamında, 2033'ten 2037'ye 5 yıllık bir dönemde  salınan sera gazı hacmi sınırlanacak ve Paris Anlaşması'nda belirlendiği gibi küresel ısınmayı, 1.
Paris Anlaşması - 16.04.2021
Brezilya 2030'a kadar yasa dışı ormansızlaşmayı bitirme sözünü yineledi
Brezilya'da yayın yapan Radio Gaucha'ya konuşan Mourao, Paris Anlaşması'nda da yer aldığı üzere Brezilya'nın 2030 yılına kadar yasa dışı ormansızlaşmanın önüne geçme vaadini yineledi.
Paris Anlaşması - 13.04.2021
Petrol zengini Suudi Arabistan ekonomisini "güneşe" çevirdi
Suudi Arabistan 2030 iklim hedeflerine yönelik paylaşımların azlığı nedeniyle eleştirilirken, bu konuda yetersiz bulunuyor. Diğer ülkelerin aksine Suudi Arabistan, Paris Anlaşması kapsamında ulusal emisyon verilerini paylaşmıyor.
Paris Anlaşması - 12.04.2021
Antarktika buz sahanlığının üçte birinden fazlası küresel ısınma nedeniyle çökebilir
"Paris Anlaşması" olarak bilinen, 2016 tarihli Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nde küresel sıcaklık artışını yüzyıl sonuna kadar endüstri öncesi dönemin en fazla 2, tercihen 1,5 derece ile sınırlamayı tutmayı hedefliyor.
Paris Anlaşması - 08.04.2021
Son dakika haberleri... Türkiye yenilenebilir enerji kapasitesinde dünyada 12. sıraya yükseldi
Bayraktar, Türkiye'nin bu dönemde de yeni bir başarı hikayesi yazması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Sektörün yapısına ve dinamizmine baktığımızda bu dönemde yeşil ekonomiye geçişi de başaracağız. Türkiye, iklim değişikliğiyle mücadele ve arz güvenliğini birlikte götürebilmek için yoğun bir çaba içinde. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının yeni raporuna göre, Türkiye yenilenebilir enerji kurulu gücüyle geçen yıl İngiltere'yi geçerek dünyada 12'nci, Avrupa'da 5'inci sıraya yükseldi. Bunlar büyük bir mücadele ve milyarlarca dolarlık yatırımla oluyor. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında sadece geçen yıl 6 milyar dolar, yenilenebilir enerjiyi desteklemek için sağladık. YEKDEM'in son 10 yılında sağlanan destek 27 milyar dolar. Bu desteği yatırımcılara karbon emisyonlarını azaltmalarını için sağladık." Bayraktar, Türkiye'nin, Paris Anlaşması'nda adil bir şekilde konumlandırılmadığını ve bu hatanın düzeltilmesi gerektiğini dile getirdi.
Paris Anlaşması - 06.04.2021
Dünyadaki kömür projelerinin tek alıcısı Çin
Çin haricindeki kömür kurulu gücü art arda üç yıldır azalmasına rağmen küresel kurulu güçte, Çin'deki kapasite artışlarına bağlı olarak Paris Anlaşması'nın imzalandığı 2015'ten beri ilk kez artış yaşandı.
Paris Anlaşması - 31.03.2021
CDP Türkiye 11'inci İklim Değişikliği Sanal Konferansı
Usher, net sıfır karbon emisyonu hedefine 2050'ye kadar erişilmesi gerektiğine işaret ederek, "Paris Anlaşması ile özel sektörün rolü daha da güçlendi ve yatırım fırsatları doğmaya başladı.
Paris Anlaşması - 31.03.2021
Son dakika haber: Küresel sıcaklık artışını sınırlandırmak için iş birliği çağrısı yapıldı
Gelen son dakika haberlerine göre ABD'nin İklim Özel Temsilcisi John Kerry küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırmak için uluslararası iş birliğine büyük ihtiyaç olduğunu belirterek, "Paris Anlaşması'ndaki sözlerimizi yerine getirmiyoruz ve 4 derece sıcaklık artışına doğru ilerliyoruz.
Paris Anlaşması - 31.03.2021
Akşener, İYİ Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu (2) Açıklaması
"İktidara geldiğimizde ilk iş olarak Paris Anlaşması'nı onaylayacağız" Türkiye'nin, Eritre, Irak, İran, Libya ve Yemen'le beraber Paris İklim Anlaşması'nı onaylamayan altı ülkeden biri olduğunu hatırlatan Akşener, iktidara geldiklerinde ilk iş olarak Paris İklim Anlaşması'nı onaylayacaklarını aktardı.
Paris Anlaşması - 29.03.2021
Rüzgar ve güneş, elektrik üretiminde kömürün tahtını salladı
Öte yandan, geçen yıl kömürden elektrik üretimindeki düşüşe rağmen, elektrik sektöründen kaynaklanan emisyonlar Paris Anlaşması'nın imzalandığı 2015'e göre yüzde 2 artış gösterdi.
Paris Anlaşması - 28.03.2021
Haftanın tarihine bakış
1856- Osmanlı Devleti, Fransa, İngiltere ve Sardinya-Piemonte; Rus Çarlığı ile Kırım Savaşı sonunda Paris Anlaşması'nı imzaladı.
Paris Anlaşması - 27.03.2021
Biden'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İklim Zirvesi daveti
ABD Başkanı Joe Biden, 22-23 Nisan'da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek İklim Zirvesi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da davet etti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın zirveye 40 ülke liderini davet ettiği ve bunların arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bulunduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, zirve sırasında ABD'nin tekrar katıldığı Paris Anlaşması uyarınca belirlediği 2030 hedeflerinin de açıklanacağı aktarıldı.
Paris Anlaşması - 25.03.2021
Dünya genelinde ışıklar, iklim krizine dikkati çekmek için 27 Mart'ta bir saatliğine kapatılacak
Dünya Saati etkinlikleri çerçevesinde, bu akşam 20.30-21.30 saatleri arasında, iklim krizinin farklı boyutlarıyla ele alınacağı web konferansı düzenlenecek. Konferansa, Türkiye'nin iklim kriziyle mücadelede kararlılık göstermesi ve Paris Anlaşması'nı onaylaması için ortak çağrıda bulunan sivil toplum örgütlerinden temsilcileri katılacak.
Paris Anlaşması - 25.03.2021
Son dakika! Küresel rüzgar enerjisi kapasitesi Kovid-19'a rağmen arttı
Gsänger, "Küresel anlamda birçok devletin enerji çeşitlendirmesinde yenilenebilir enerjiye daha fazla pay vermek için çalıştıklarını görüyoruz. Hükümetlerin, Paris Anlaşması'nda hedeflenen küresel sıcaklık artışı sınırını 1,5 derecenin altında tutmaya çalışmalarına bağlı olarak temiz enerjinin daha da yaygınlaşacağını öngörüyoruz.
Paris Anlaşması - 18.03.2021
Son Dakika | İş Portföy ve J.P. Morgan iş birliğinde Yenilenebilir Enerji Karma Fon yatırımcılara sunuldu
Fon portföyünün en az yüzde 80'i ile yenilenebilir enerji sektörünün potansiyelini en iyi şekilde yansıtan küresel ve yerel şirketlere yatırım yapılacağı aktarılan açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi: "Dünya çapında politika yapıcıların ve ülkelerin Paris Anlaşması'na uyum sağlama ve küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutma kararı sayesinde önümüzdeki dönemde iklim değişikliğiyle mücadelenin artan bir ivmeyle sürmesi beklenmektedir.
Paris Anlaşması - 11.03.2021
Türkiye, Paris Anlaşması'ndaki pozisyonunun adil şekilde tanımlanmasını istiyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin Paris Anlaşması'ndaki konumunun gelişen bir ülke olarak adil bir şekilde tanımlanmasını talep ettiğini belirtti.
Paris Anlaşması - 11.03.2021
İklim değişikliğini olumsuz etkilerini resmi gazete yayımladı
Kigali Değişikliği'ne şu ana kadar 115 ülke taraf oldu. Türkiye de Kigali Değişikliğine taraf olarak Paris Anlaşması'nın "küresel ısınmayı 1,5 derecede sınırlandırma" hedefine katkıda bulunacak.
Paris Anlaşması - 10.03.2021
Biden döneminde ABD-Latin Amerika ilişkilerinin geleceği
ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın kamuoyuna yönelik ilk açıklamaları arasında ABD'nin "geri dönüşünü" ilan eden yeni dış politikasının yol haritası yer aldı. Biden'ın hedefleri göç yönetimine ilişkin iyileştirmeler dışında doğrudan Latin Amerika'ya odaklanmıyorsa da içerdiği başlıklar ilişkileri etkileyecektir. Bunların başında Çin ile rekabet, çok taraflılık, yolsuzlukla mücadele, fikri mülkiyet hakları, demokrasi ve insan hakları konularına yapılan vurgu sayılabilir. ABD'nin Paris Anlaşması'na geri dönüşü ve Biden'ın çevre sorunlarına karşı duyarlılığı, doğal kaynaklar bakımından zengin olan Latin Amerika'nın gelişmiş ülkelerle ilişkilerinde gerilimlere yol açan Amazonlardaki yağmur ormanlarının tahribatı, çevre sorunları ve sürdürülebilir kalkınma konularını ilişkilerde gündeme getirecektir.
Paris Anlaşması - 08.03.2021
Küresel ısınma, hac ve umre ibadetleri için risk oluşturabilir
Küresel ısınmanın 1,5 dereceyle sınırlanması riski yarıya indirecek Çalışmanın başyazarı ve Climate Analytics Bilimsel Model ve Veri Yöneticisi Dr. Fahad Saeed, çalışmanın bulgularına ilişkin değerlendirmesinde, sıcaklık stresinin hacılar için risk oluşturduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Yaz aylarında ibadetleri için Mekke'ye giden hacıları tehlikeli sıcaklık stresi riskine maruz bırakan beş günlük yüksek sıcaklık ölçümlerinin yoğunluğunun, küresel ısınmanın bu yüzyılın sonuna kadar 2 dereceye ulaşması durumunda, bugünün 2 katı olacağını gördük. Hükümetlerin Paris Anlaşması'nda yapmayı taahhüt ettiği gibi küresel ısınmayı 1,5 dereceye sınırlamak, bu riski yarıya indirecektir.
Paris Anlaşması - 04.03.2021
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, canlı yayında konuştu Açıklaması
Tüketimin artmasıyla da fazla çöp üretildiğini böylece sera gazının arttığı bilgisini veren Birpınar, iklim değişikliği kapsamındaki Paris Anlaşması'nı imzalayan ilk ülkelerden birinin Türkiye olduğundan söz etti.
Paris Anlaşması - 04.03.2021
Son dakika haber! Küresel sıcaklık artışı, yıllık 2 milyar ton emisyon azaltımıyla sınırlandırılabilir
East Anglia Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve Küresel Karbon Projesi tarafından hazırlanan "Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) Sonrası Dönemde Karbon Emisyonları" başlıklı araştırmada, 2015'te imzalanan Paris Anlaşması'ndan beri ilk kez ülkelerin emisyonlarındaki düşüş ve artışların hesaplaması yapıldı.
Paris Anlaşması - 02.03.2021
Son dakika... Küresel karbon emisyonları ekonomik toparlanmayla yeniden artışa geçti
Paris Anlaşması'ndaki hedeflere ulaşarak küresel sıcaklık artışının 2 derecenin altında sınırlandırılabilmesi için sadece elektrik sektöründen kaynaklanan emisyonların her yıl 500 milyon ton azaltılması gerekiyor.
Paris Anlaşması - 01.03.2021
Son dakika haberleri: "Türkiye Döngüsel Ekonomi Haftası" etkinliği
"Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için bundan çok daha fazla çaba sarf etmemiz gerekiyor" Ebru Dildar Edin, Yeşil Mutabakat'ı yol haritası olarak belirleyen Avrupa'nın 2050 yılında ilk karbon nötr kıta olacağının müjdesini verdiğini, bu açıklamaya paralel olarak Çin'in de 2060 yılından önce karbon nötr olmayı hedeflediğini anımsattı.
Paris Anlaşması - 01.03.2021
"Türkiye Döngüsel Ekonomi Haftası" etkinliği çevrim içi başladı
Tüm şokların sistemik bağlantılı olduğunun altını çizen Tomasi, "Salgın, sistemik şoklara ne kadar yatkın olduğumuzu tekrar bize hatırlattı. Salgın hayatımızın sürdürülebilirliğini tehdit ediyor. Doğayla barışmamız ve ekonomik modellerimizi buna uygun tasarlamamız gerekiyor. Eğer doğayla barışık bir ekonomik sistem inşa edemezsek gezegende bir geleceğimiz olmayacaktır. Evrensel olarak mutabık kılınan 2030 Gündemi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2015 yılında imzalanan Paris Anlaşması, dünyanın geleceğine yönelik en belirleyici sorun olan iklim değişikliği sorununa yönelik çözüm noktasında bir yol haritası ortaya koydu.
Paris Anlaşması - 27.02.2021
Eski ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İran konusunda Biden'a yüklendi
Paris İklim Anlaşması'ndan ayrılmalarının da haklı gerekçelere dayandığını savunan Pompeo, "Paris Anlaşması, duyar kasmak isteyen elit diplomatlar için bir fanteziydi.
Paris Anlaşması - 25.02.2021
Türkiye'nin Paris Anlaşması'nı onaylaması için 37 STK tarafından imza kampanyası başlatıldı
Türkiye'nin, iklim krizini durdurmak ve küresel sıcaklık artışını 1,5 derecede sınırlamaya yönelik hedefler içeren Paris Anlaşması'nı onaylaması için 37 sivil toplum kuruluşu (STK) tarafından imza kampanyası başlatıldı.
Paris Anlaşması - 24.02.2021
Son dakika haberleri: "EU Talks" etkinliğinde "Avrupa Yeşil Mutabakatı: Fırsatlar & Riskler" masaya yatırıldı
Manservısı, AYM'nin yepyeni bir sanayi devrimi olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Bu proje bitmiş bir proje değil.Burada baya birlikte çalışma yapılabilecek geniş alan söz konusu. AB kesinlikle açık ekonomi olmayı sürdürecek. AB tek pazarı kesinlikle daha iyi bir küresel ticaret ve uluslararası ilişkiler şampiyonu olmayı ve açık olmayı sürdürecek.O yüzden AB bu Yeşil Mutabakatı sadece kendisi için inşa etmiyor.Bu mutabakatı aslında mevcut küresel ilişkilere katkıda bulunmak için tasarlıyor." "Yol haritasının çizilmesi ülkemiz ve sanayicilerimiz adına elzem" Programın moderatörlüğünü yapan DEİK Türkiye-Avrupa İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Zeynep Bodur Okyay ise şunları kaydetti: "Yeşil Mutabakat her ne kadar bir AB projesi olsa da, 2015 Paris Anlaşması, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve ABD'nin Biden Hükümetiyle hızlıca giriştiği iklim hareketiyle birlikte incelediğimizde, yeni bir küresel konjonktürün en detaylı projesi olarak karşımıza çıkıyor.
Paris Anlaşması - 23.02.2021
SKD Türkiye ve EBRD'den Türkiye'ye "düşük karbonlu ekonomi" çağrısı
Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten Edin, araştırmalara göre, Avrupa'nın 2050 karbon nötr hedefine ulaşması için, yenilenebilir enerji kullanımını her yıl 2020 yılının iki katı olacak şekilde artırması gerektiğini kaydetti.
Paris Anlaşması - 19.02.2021
G7 ülkeleri, Kovid-19'la mücadelede iş birliklerini yoğunlaştıracak
"Yeşil bir dönüşüm" ve temiz enerjiye geçiş taahhütleri Liderlerin iklim değişikliğiyle mücadele ve biyolojik çeşitlilik kaybının tersine çevrilmesini, planlarının merkezine koyacağı sözünü verdiği bildiride, Paris Anlaşması'na atıfta bulunularak, en geç 2050'ye kadar emisyonları azaltan, istihdam yaratan "yeşil bir dönüşüm" ve temiz enerjiye geçiş taahhütlerinin yerine getirileceği kaydedildi.
Paris Anlaşması - 19.02.2021
İngilizler "Türkiye ile Serbest Ticaret"i fırsat olarak görüyor
Chilcott, Türkiye'de hükümetin, iklim değişikliği konusunda uygulayacağı bir dizi yeni önlemleri ortaya koyduğuna işaret ederek, "Bu çok cesaret verici. Amerika Birleşik Devletleri'nde, kendisini Paris Anlaşması'na yeniden katılmaya adamış yeni bir yönetim var.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Paris Anlaşması Haberleri | Paris Anlaşması Haber - Haberler - Sayfa 3 - Paris Anlaşması haberleri, son dakika paris anlaşması haber ve gelişmeleri burada. İklim değişikliğine karşı kentler yarışıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 28.9.2021 04:50:23. #1.14#

title